رید، کارول (۱۹۰۶ـ۱۹۷۶)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
کارول رید
Carol Reed
زادروز لندن 30 دسامبر ۱۹۰۶م
درگذشت چلسی 25 آوریل ۱۹۷۶م
ملیت انگلیسی
شغل و تخصص اصلی تهیه‌کننده و کارگردان
آثار مخالف‌خوان (جدا افتاده) (۱۹۴۶)، بت سرنگون (۱۹۴۸)
گروه مقاله سینما
جوایز و افتخارات برنده جایزۀ اسکار ۱۹۶۸ برای فیلم موزیکال آلیور، برندۀ جایزه اسکار برای فیلم افتخار واقعی (۱۹۴۵)، برندۀ نخل طلای 1949 برای فیلم سه مرد

کارول رید (لندن 30 دسامبر ۱۹۰۶ـ چلسی 25 آوریل ۱۹۷۶م) (Carol Reed)

کارول رید

تهیه‌کننده و کارگردان انگلیسی. از شخصیت‌های مؤثر در صنعت سینمای انگلستان در دهۀ ۱۹۴۰ بود. از آثار اوست: مخالف‌خوان (جدا افتاده)[۱] (۱۹۴۶)، بت سرنگون[۲] (۱۹۴۸)، مرد سوم[۳] (۱۹۴۹) برندۀ نخل طلای کن، مأمور ما در هاوانا[۴] (۱۹۵۹)، و فیلم موزیکال آلیور! [۵] (۱۹۶۸) که برندۀ جایزۀ اسکار شد. اوج موفقیت او زمانی بود که با اَلگزاندر کوردا[۶]، تهیه‌کننده، همکاری داشت.

مخالف‌خوان نمایشی اضطراب‌آور است که در بلفاست[۷] می‌گذرد، و تصویرپردازی اکسپرسیونیستی و بازی خوب جیمز میسون[۸] در نقش عضو زخمی ارتش آزادی‌بخش ایرلند از ویژگی‌های آن است؛ سپس دو فیلم را با فیلم‌نامۀ گراهام گرین[۹]، رمان‌نویس و منتقد سینمایی سابق، ساخت: بت سرنگون و مرد سوم که فیلم اخیر با بازی اورسون ولز[۱۰] در نقش هری لایم[۱۱] در شمار آثار کلاسیک سینمایی قرار گرفت؛ او برای هر دو فیلم نامزد دریافت جایزۀ اسکار شد. کارول رید در لندن به‌دنیا آمد. فرزند هربرت بیربوم تری[۱۲]، بازیگر، بود و به تأسی از پدر در ۱۹۲۴ به بازیگری در تئاتر پرداخت. در ۱۹۲۷ به ادگار والاس[۱۳]، نویسنده، پیوست و بازیگر و تهیه‌کنندۀ چندین نمایش برگرفته از رمان‌های جنایی او شد. به جز نخستین فیلمش، ناوبا‌ن‌های آسوده[۱۴] (۱۹۳۴)، بیش‌تر ملودرام‌های کم‌اهمیت می‌ساخت که بیشۀ آبنوس[۱۵] (۱۹۳۶) بهترینِ آن‌هاست. با فیلم‌های روز تعطیلی بانک‌ها[۱۶] (۱۹۳۸) و ستارگان به پایین می‌نگرند[۱۷] (۱۹۳۹) که حال و هوایی بومی و اصیل و بازی‌هایی واقع‌گرایانه‌ داشتند، از بزرگ‌ترین کارگردانان انگلستان شد. فیلم کمدی و مهیج قطار شبانه مونیخ[۱۸] (۱۹۴۰) توانایی او را در خلق دلهره نشان داد. از ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ در «ادارۀ سینمایی ارتش» کارگردان بود و در آن‌جا نمایش جنگی راه پیش رو[۱۹] (۱۹۴۴) را کارگردانی کرد و با همکاری گرسُن کنین[۲۰]، کارگردان امریکایی، فیلم افتخار واقعی[۲۱] (۱۹۴۵) را ساخت که مستندی دربارۀ واپسین روزهای جنگ جهانی دوم است و برندۀ جایزۀ اسکار شد. سه فیلم مهیجی که او در دهۀ ۱۹۴۰ ساخت برندۀ سه جایزۀ بفتا[۲۲] برای بهترین کارگردان و بهترین فیلم بریتانیا شد.

 1. Odd Man Out
 2. The Fallen Idol
 3. The Third Man
 4. Our Man in Havana
 5. Oliver!
 6. Alexander Korda
 7. Belfast
 8. James Mason
 9. Graham Greene
 10. Orson Welles
 11. Harry Lime
 12. Herbert Beerbohm Tree
 13. Edgar Wallace
 14. Midshipman Easy
 15. Laburnum Grove
 16. Bank Holiday
 17. The Stars Look Down
 18. Night Train to Munich
 19. The Way Ahead
 20. Garson Kanin
 21. The True Glory
 22. BAFTA