زادبوم (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Birthplace (film)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی ابوالحسن داوودی، تولید سال 1387ش. زادبوم نخستین بار در بخش سودای سیمرغ بیست و هفتمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر به نمایش درآمد و توانست بعد از نامزدی در رشته‌های بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد (مسعود رایگان)، بهترین بازیگر نقش دوم زن (پگاه آهنگرانی)، بهترین فیلمنامه و بهترین موسیقی متن، جوایز بهترین فیلمنامه (فرید مصطفوی و ابوالحسن داوودی) و بهترین موسیقی متن (کارن همایونفر) را از آن خود کند.

زمان فیلم: 90دقیقه


خلاصۀ داستان

داستان فیلم دربارۀ یک خانواده است که هر کدام از اعضای آن در یک نقطۀ دنیا مشغول هستند. بیژن امیری (مسعود رایگان) معاون یک نامزد انتخاباتی ریاست جمهوری است که در آستانۀ پیروزی قرار دارد. همسر او مریم (رؤیا تیموریان) یک پزشک زیست‌شناس است که در قشم بر روی لاک‌پشت‌های دریایی و بازگشت سی سال پس از تولد آنها برای تخم‌گذاری به زادگاهشان تحقیق می‌کند و سعی می‌کند جلوی انقراض آنها توسط مردم قشم را بگیرد. مریم به دلیل خیانت همسرش به او، وی را ترک کرده ولی به خاطر فرزندانشان از او طلاق نگرفته ‌است. پسر آنها امیرعلی (بهرام رادان) در آلمان تحصیل می‌کند و به کمک نوۀ پروفسوری که سی سال قبل برای لاک‌پشت‌های قشم پلاک‌گذاری کرده (اولریکه کارگوس[۱])، سعی می‌کند به مریم کمک کند تا نسل لاک‌پشت‌ها از بین نرود. دختر آنها سارا (پگاه آهنگرانی) که به همراه همسرش (مهدی سلوکی) در دوبی زندگی می‌کند، در آستانۀ جدایی از همسرش است و می‌خواهد با کمک پدرش به کانادا مهاجرت کند. پدرِ بیژن (عزت‌الله انتظامی) یک سرهنگ بازنشستۀ نیروی دریایی است که در آلمان در کشتی خود به تنهایی زندگی می‌کند. اما داستان زمانی جدی می‌شود که بیژن و همکارانش در انتخابات شکست می‌خورند و بیژن دچار عارضۀ مغزی می‌شود. این بهانه‌ای می‌شود تا مریم او را به پیش خود در قشم و به فضایی دور از سیاست منتقل کند.


برخی از عوامل تولید و بازیگران

نویسندگان: فرید مصطفوی و ابوالحسن داوودی

تهیه­‌کننده: ابوالحسن داوودی

فیلم­برداران: فرج‌الله حیدری و كلاوس بوش دسانتوس

تدوینگر: بهرام دهقان

طراح صحنه و لباس: ژیلا مهرجویی

طراح چهره‌­پردازی: رضا رادمنش

صدابرداران: نظام‌الدین كیایی و عباس رستگارپور

آهنگساز: کارن همایونفر

جلوه­‌های ویژه: ایمان كرمیان و محسن روزبهانی

بازیگران: عزت‌الله انتظامی؛ مسعود رایگان؛ رؤیا تیموریان؛ پگاه آهنگرانی؛ بهرام رادان؛ مهدی سلوكی؛ احمد كاوری؛ هوشنگ توكلی؛ علی مردانه؛ عطاءالله مرادی، اولریکه کارگوس


  1. Ulrike kargus