زیر آسمان شهر

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
مهران غفوریان و حمید لولایی در صحنه‌ای از سریال
مهران غفوریان و حمید لولایی در صحنه‌ای از سریال

مجموعه طنز تلویزیونی به کارگردانی مهران غفوریان و نویسندگی رضا عطاران. در سال 1380 از شبکه سه سیما بر روی آنتن رفت و مورد استقبال گسترده مخاطبان قرار گرفت. فضای طنز حاکم بر مجموعه به همراه بازی قوی ستارگان طنز آن روزها همچون حمید لولایی، نصرالله رادش، مهران غفوریان و یوسف تیموری، به همراه باز­های قوی هنرمندانی چون کیومرث ملک‌مطیعی، کامران ملک‌مطیعی، ملکه رنجبر و مینا جعفرزاده این مجموعه را به یکی از ماندگارترین آثار طنز تلویزیون تبدیل کرد.

داستان این مجموعه در یک آپارتمان با ساکنانی از قشرهای مختلف جامعه (نظیر پزشک، مکانیک و فضانورد) اتفاق می‌­افتد. با این وجود حرف آخر را در این آپارتمان سرایدار ساختمان، خشایار مستوفی (با بازی حمید لولایی) می­‌زند. تعامل ساکنان این آپارتمان با یکدیگر و ارتباطشان با این سرایدار عجیب و پر توقع سبب ایجاد موقعیت­‌های طنزی می­‌شود.  

موفقیت این مجموعه به حدی بود که در سال‌­های بعد، سری­‌های دوم و سوم آن با بازی هنرمندانی چون اکبر عبدی، رضا ژیان، رامین ناصرنصیر و مجید صالحی ادامه پیدا کرد، هرچند به اندازه‌ی قسمت اول مجموعه موفق نبودند. قسمت سوم مجموعه با افت شدید مخاطب روبرو شد که سبب گردید دیگر ساخت این مجموعه ادامه پیدا نکند. پس از سال­‌ها مهران غفوریان در مصاحبه­‌ای مدعی شد که ساخت قسمت دیگری از این مجموعه را در دست دارد که تاکنون عملی نشده است.

از دیگر عوامل این مجموعه می­‌توان به علی شاهوردی و امیر احمدپور به عنوان فیلم‌بردار، مهدی غفوریان به عنوان آهنگساز و خسرو کیوان‌مهر به عنوان صدابردار اشاره کرد.