زیر پوست شهر (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

زیر پوست شهر


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی رخشان بنی‌اعتماد. بنی‌اعتماد به عنوان نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده این اثر را در سال 1379 تولید کرده است. فیلم در همان سال تولیدش به صورت گسترده اکران شده. زیر پوست شهر با مضمونی اجتماعی به معضلات زندگی شهری می‌پردازد. این فیلم در چهارمین جشن خانه سینما (1379) در رشته‌های بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول زن (گلاب آدینه)، بهترین صداگذاری و میکس (محمدرضا دلپاک) و بهترین چهره‌پردازی (مهری شیرازی) تندیس مسابقه را گرفته است. همچنین این اثر در بیست و سومین دوره‌ی جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم مسکو موفق به دریافت جایزه‌ی ویژه‌ی هیات داوران بهترین فیلم شده است. زیر پوست شهر به مسایل اجتماعی و خصوصا مسایل مربوط به زنان و جایگاه اجتماعی و حقوقی آنان می‌پردازد. البته نقش سیاست در این میان کاملاً هویداست و فیلم می‌کوشد علاوه بر آن از فقر، فحشا، اعتیاد، قاچاق، دختران فراری، ازدواج‌های ناموفق، تب رفتن به خارج از کشور، جنبش دانشجویی، مسایل کارگری و... سخن بگوید و خصوصیات آدم‌هایی را مطرح کند که هرگز در کنش و واکنش آنها اغراقی نشده است و در جامعه‌ی امروز ما کسانی با همین ویژگی‌ها بسیار یافت می‌شوند.


خلاصه‌ی داستان

در زیر پوست شهر، طوبی کارگری می‌کند تا خرج خانواده‌ی فقیرش را بدهد. هر کدام از چهار فرزند او در دنیای خودشان هستند؛ یکی عشق رفتن به ژاپن را دارد، یکی وارد بازی‌های سیاسی انتخابات شده و یکی با شوهرش مشکل دارد. انتخابات مجلس نزدیک است و طوبی امید دارد که اوضاع بهتر شود اما مشکلات زندگی او تمامی ندارد.


عوامل فیلم

کارگردان: رخشان بنی‌اعتماد

تهیه‌کننده: جهانگیر کوثری، رخشان بنی‌اعتماد

نویسنده: رخشان بنی‌اعتماد؛ فرید مصطفوی

بازیگران: گلاب آدینه؛ محمدرضا فروتن؛ باران کوثری؛ ابراهیم شیبانی؛ محسن قاضی مرادی، حمیرا ریاضی، مهراوه شریفی‌نیا، مریم بوبانی، علی اوسیوند، نازنین فراهانی، نازنین جواهری، مهرداد فلاحتگر، وحید رزاقی، احمد یاوری شاد

فیلم‌بردار: حسین جعفریان

تدوین: مصطفی خرقه‌پوش

صداگذاری و میکس: محمدرضا دلپاک

چهره‌پرداز: مهری شیرازی

موسیقی: امید رئیس‌داناsourehcinema

aparat