ستایش (تلویزیون)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
تعدادی از عوامل و بازیگران سریال
تعدادی از عوامل و بازیگران سریال

مجموعه‌ی تلویزیونی ساخته شده در شبکه‌ی سه سیما به کارگردانی و نویسندگی سعید سلطانی. این مجموعه روایتگر عشق دختر جوانی به نام ستایش با بازی نرگس محمدی به دوست برادر خود طاهر با بازی مهدی پاکدل است.

ستایش از اولین تلاش­‌های موفق سیما برای تولید مجموعه‌­های چندفصلی درام و خانوادگی بود. در این مجموعه بازیگرانی چون داریوش ارجمند، مهدی پاکدل، نرگس محمدی، آتش تقی‌پور، سیما تیرانداز، فریبا نادری، مهدی سلوکی، جمشید مشایخی، گوهر خیراندیش، کیهان ملکی و نادر سلیمانی در کنار چندده بازیگر دیگر به نقش‌آفرینی پرداخته‌­اند. فصل اول این سریال (در 44 قسمت) در سال 1389 از شبکه سه سیما بر روی آنتن رفت و فصل­‌های دوم (26 قسمت) و سوم (41 قسمت) به ترتیب در سال­‌یهای 1392 و 1398 پخش شدند. تهیه‌کنندگی این سریال بر‌عهده‌ی آرمان زرین‌کوب بوده و نویسندگی آن را سعید مطلبی انجام داده است. شهاب مظفری ترانه‌­های فصل سوم این مجموعه را اجرا کرده است.

ماجراهای سریال از تصمیم برادر ستایش (به نام محمد) برای خروج از کشور در پی مشکلات ناشی از خدمت سربازی شروع می­‌شود. در جریان فرار از مرز محمد کشته می­‌شود و طاهر به زندان می­‌افتد. طاهر پس از آزادی از زندان با وجود مخالفت پدرش حشمت فردوس (داریوش ارجمند) ازدواج می­‌کند. در ادامه علاقه‌ی حشمت به طاهر سبب ایجاد حسادت در زن برادر وی انیس (سیما تیرانداز) شده و او علیه طاهر دسیسه‌چینی می­‌کند. انیس با اجیر کردن مردی مقداری مواد مخدر در وسایل طاهر جاسازی کرده، پلیس به طاهر مشکوک شده مواد را پیدا می‌­کند و طاهر در هنگام فرار از دست ماموران کشته می‌­شود. در ادامه ستایش از دست حشمت که به دنبال گرفتن سرپرستی نوه‌ی­ خود است فرار کرده و به دیار پدری‌اش رفته و با نام مستعار زندگی می­‌کند.

در فصل­‌های دوم و سوم این مجموعه داستان حول محور شخصیت حشمت فردوس ادامه پیدا می­‌کند. در فصل دوم محمد، نوه‌ی حشمت، به طور اتفاقی با حشمت آشنا شده و پیش او مشغول به کار می‌­شود. ستایش به طور اتفاقی به محل کار پسرش رفته و در آنجا با حشمت روبه‌رو شده و حقیقت را به محمد می­‌گوید. در ادامه‌ی فصل دوم صابر (پسر دیگر حشمت) با همکاری زنی به نام پری‌سیما اموال او را تصاحب می­‌کند. در قسمت سوم حشمت به دلیل از دست دادن اموالش و برگشت خوردن چک­‌هایش به زندان افتاده و پری‌سیما با اجیر کردن فردی صابر را به قتل می­‌رساند. در این فصل از سریال حشمت به دنبال بازپس‌گیری اموالش و یافتن قاتل صابر است.