سوآزیلند

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
سوآزیلند
نام فارسی سوآزیلند
نام لاتین Swaziland
نظام سیاسی حکومت سلطنتی مشروطه با دو مجلس قانون‌گذاری
جمعیت ۱,۱۸۶,۰۰۰ نفر
موقعیت افریقای جنوبی
پایتخت اِمبابانِه و لوبامبا
تراکم نسبی (نفر در کیلومتر مربع) ۶۸.۳
رشد سالانه (درصد)  صفر
شهرهای اصلی امبابانه، مانزینی و لوبامبا
زبان سوازی و انگلیسی
گروه‌های قومی سوازی‌ها
دین مسیحیت
مساحت (کیلومتر مربع) ۱۷,۳۶۴ 

سوآزیلند (Swaziland)

سوآزيلند
سوآزيلند
سوآزيلند

موقعیت. کشور سلطنتی سوازیلند در افریقای جنوبی، بین کشورهای موزامبیک در شرق و افریقای جنوبی در جنوب، غرب، و شمال واقع است. این سرزمین که از هر سو در خشکی محصور است، ۱۷,۳۶۴ کیلومتر مربع مساحت دارد و دارای دو پایتخت است، اِمبابانِه[۱] پایتخت اداری و لوبامبا پایتخت قانونی آن است.

سیمای طبیعی. سوازیلند کشوری نیمه‌کوهستانی است که از غرب به شرق از ارتفاع آن کاسته می‌شود. نواحی غربی آن را ارتفاعاتی فراگرفته که در دامنه‌های شرقی کوه‌های دراکنزبرگ[۲] قرار دارند و بلندی آن‌ها بین ۱,۲۰۰ تا ۱,۸۰۰ متر است؛ بلندترین نقطۀ این کشور، کوه اِمِلمبِه[۳] با ارتفاع ۱,۸۶۲ متر، نیز در همین قسمت قرار دارد. نواحی مرکزی و شرقی آن علفزارهایی است که رفته‌رفته از ارتفاع‌شان کاسته شده و به تُنده (سینه‌کش) جلگۀ ساحلی موزامبیک منتهی می‌شود. رودخانه‌های این سرزمین ازجمله اوسوتو[۴]، اِمبولوزی[۵]، و کوماتی[۶] که در آب‌کندها و درّه‌هایی ژرف از غرب به شرق جریان دارند، سرزمین مزبور را مشروب می‌کنند. شهرهای مهم آن عبارت‌اند از امبابانه، مانزینی[۷] و لوبامبا[۸]. اقلیم سوازیلند معتدل دوفصلی است و موسم بارندگی آن از آبان تا اسفند است. طی این مدت دما رو‌ به فزونی می‌نهد و فصل خنک و خشک آن از اردیبهشت تا شهریور به درازا می‌کشد. جنگل‌های انبوه غربی که میانگین بارندگی سالا‌نۀ‌ آن‌ها ۱,۴۰۰ میلی‌متر است. حیات وحش این سرزمین، ازجمله شیر، پلنگ، اسب آبی، زرافه، و بز کوهی، را در خود جا داده و یکی از جالب‌ترین و دیدنی‌ترین پارک‌های وحش جهان را تشکیل داده‌ است.

اقتصاد. قسمت عمدۀ نیروی کار سوازیلند (حدود ۴۸ درصد) در بخش کشاورزی مشغول‌اند و تولید و صدور محصولات آن ازجمله نیشکر، مرکبات و توتون در دست شرکت‌های اروپایی است. نواحی شرقی سوازیلند، که ارتفاع کمتری دارند، به پرورش دام و طیور اختصاص یافته و فقط نیازهای داخلی را تأمین می‌کنند. صنعت جنگل‌داری از منابع عمدۀ درآمد سوازیلند است و چوب و الوارهایی که کارگاه‌ها و کارخانه‌های چوب‌بری متعدد داخلی تولید می‌کنند، از اقلام مهم صادراتی آن به‌شمار می‌آیند. سوازیلندی‌هایی که در خارج از کشور، به‌ویژه در جمهوری افریقای جنوبی، کار می‌کنند و نیز توریست‌هایی که از کشورهای اطراف به این سرزمین سفر می‌کنند نیز ازجمله منابع عایدی کشور مزبور محسوب می‌شوند.

حکومت و سیاست. سوازیلند دارای حکومت سلطنتی مشروطه با دو مجلس قانون‌گذاری است. مجلس ملی سوازیلند ۶۵ نماینده دارد که ۵۵ تن از آنان را مردم انتخاب می‌کنند و دَه نفر دیگر را شاه کشور به این سمت منصوب می‌کند. مجلس سنای آن از ۳۰ نفر سناتور تشکیل شده که دَه تن از آنان را مجلس ملی انتخاب می‌کند و بیست نفر دیگر را سلطان کشور منصوب می‌دارد. علاوه بر دو مجلس بالا، مجلس بزرگ سوازیلند نیز برطبق سنتی دیرینه به سرپرستی سلطان و ملکۀ مادر تشکیل می‌شود و همۀ اهالی سوازیلند می‌توانند برای شرکت در آن ثبت‌نام کنند.

مردم و تاریخ. جمعیت سوازیلند حدود ۱,۱۸۶,۰۰۰ نفر است (۲۰۱۰) و تراکم نسبی آن به ۶۸.۳ نفر در کیلومتر مربع می‌رسد. رشد سالانۀ جمعیت سوازیلند صفر است و سوازی‌ها حدود ۸۵ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند و عمدتاً از آیین مسیح پیروی می‌کنند. سوازی و انگلیسی زبان‌های رسمی آنان است. سوازی‌ها قدیمی‌ترین اقوام ساکن این سرزمین‌اند. آنان در نیمۀ اول قرن ۱۸ در این کشور سکونت گزیدند و آن‌جا را سوازیلند نامیدند. سلطان سوازیلند که از وحشت زولوها و افریکن‌ها به انگلیسی‌ها پناه برده بود، در ۱۸۶۷ به تحت‌الحمایگی بریتانیا درآمد و در ۱۸۹۳ تحت نظارت اداری افریقای جنوبی قرار گرفت. این سرزمین در آغاز قرن ۲۰ به مستعمرۀ جداگانه‌ای مبدل شد و در ۱۹۶۳ به خودگردانی داخلی نایل آمد و سرانجام در ۶ سپتامبر ۱۹۶۸ با نام کشور پادشاهی سوازیلند رسماً به استقلال رسید.

 


  1. Mbabane
  2. Drakensberg
  3. Emlembe (Swaziland)
  4. Usutu
  5. Mbuluzi
  6. Kumati
  7. Manzini
  8. Lobamba