نصر، سیدعلی (تهران ۱۲۷۴ـ همان جا ۱۳۴۰ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
(Redirected from سیدعلی نصر)

سیدعلی نصر (تهران ۱۲۷۴ـ همان‌جا ۱۳۴۰ش)

سیدعلی نصر
زادروز تهران ۱۲۷۴ش
درگذشت تهران ۱۳۴۰ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل تحصیل در آلیانس فرانسه
شغل و تخصص اصلی ادیب، نمایش‌نامه‌نویس و کارگردان تئاتر
شغل و تخصص های دیگر سیاستمدار
آثار تاریخ ایران و دنیا؛ حفظ‌الصّحه، علم‌الاشیاء (۶ جلد)؛ هنرآموز دوشیزگان (۶ جلد)
گروه مقاله تئاتر
سیدعلی نصر

دولتمرد ایرانی، ادیب، نمایش‌نامه‌نویس، کارگردان و بنیاد‌گذار تئاتر نوین در ایران. پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی وارد مدارس علمیه و آلیانس فرانسه شد. پس از اتمام تحصیلات به شغل معلمی پرداخت. سپس وارد وزارت دارایی شد و نزدیک بیست سال در آن وزارتخانه خدمت کرد. در ۱۳۱۵ به حکمرانی مازندران منصوب شد و نزدیک سه سال استاندار آن‌جا بود. در ۱۳۱۸ به معاونت علی‌ منصور، وزیر پیشه و هنر وقت، برگزیده شد. وقتی علی ‌منصور به نخست‌وزیری رسید، کفالت وزارت پیشه و هنر با علی نصر شد. پس از شهریور ۱۳۲۰ مدتی هم معاون وزارت کشور شد. در ۱۳۲۵ در کابینۀ احمد قوام مدت کوتاهی وزیر پست و تلگراف بود. مدتی نیز سفیر کبیر ایران در پاکستان و پس از آن سفیر کبیر در چین ملّی شد.

سیدعلی نصر در حقیقت بنیاد‌گذار تئاتر در ایران بود و تئاتر ملّی را در خیابان لاله‌زار تأسیس کرد. مدتی در اروپا به تحصیل در رشتۀ تئاتر پرداخت. پس از بازگشت کمدی ایران را به سبک تئاتر اروپایی تأسیس کرد. در سازمان پرورش افکار، که در ۱۳۱۸ش تأسیس شد، ریاست کمیسیون نمایش را برعهده داشت. هنرستان هنرپیشگی را تأسیس کرد و سال‌ها به تدریس تاریخ هنر اشتغال داشت.

نصر نمایش‌نامه‌هایی همچون سیروس، اشتباه لپی، نتیجۀ تعدد زوجات، تا این جوریم همین جوریم را نوشت و سرپرستی و اجرا کرد. از تألیفات اوست: تاریخ ایران و دنیا؛ حفظ‌الصّحه، علم‌الاشیاء (۶ جلد)؛ هنرآموز دوشیزگان (۶ جلد).