شاهرخ غیاثی فراهانی

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شاهرخ غیاثی فراهانی
زادروز شهریور ۱۳۳۱ش
درگذشت تهران ۱۳۷۵ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل سینما- دانشکده‌ی هنرهای دراماتیک تهران  
شغل و تخصص اصلی بازیگر
شغل و تخصص های دیگر نقاش و مجسمه‌ساز
آثار موج طوفان (منوچهر احمدی- 1359)؛ بلندی‌های صفر (حسینعلی لیالستانی- 1372)؛ ماه مهربان (قاسم جعفری- 1374)؛ عاشق فقیر (حسینعلی لیالستانی- 1374)
گروه مقاله موسیقی
جوایز و افتخارات نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از دوازدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر
شاهرخ غیاثی
شاهرخ غیاثی

شاهرخ غیاثی فراهانی (شهریور ۱۳۳۱ش - تهران ۱۳۷۵ش)


بازیگر ایرانی سینما، نقاش و مجسمه‌ساز. فارغ‌التحصیل رشته‌ی سینما از دانشکده‌ی هنرهای دراماتیک تهران بوده است. فعالیتش را با بازیگری تئاتر و عروسک‌گردانی شروع کرد و از سال ۱۳۵۹ با بازی در فیلم موج طوفان (به کارگردانی منوچهر احمدی) به سینما روی آورد. در سال ۱۳۶۳ نزد آیدین آغداشلو رفت و به یادگیری نقاشی پرداخت.

غیاثی برای بازی در فیلم بلندی‌های صفر (به کارگردانی حسینعلی فلاح لیالستانی) در دوازدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد شده است. او نخستین بار در سال ۱۳۶۹ در یک نمایشگاه جمعی در موزه‌ی هنرهای معاصر، برای حمایت از زلزله‌زدگان رودبار شرکت کرد. سپس در سال 1371 در گالری افرند، مجسمه‌هایش را به نمایش گذاشت. وی در سال بعد نیز به همراه خسرو حسن‌زاده نمایشگاهی از مجسمه‌ها و نقاشی‌هایش در گالری افرند برگزار کرده. آخرین عرضه‌ی مستقل نقاشی‌های او، چند ماه پیش از مرگش و در نمایشگاه سیحون بوده است. غیاثی حین تمرین سر صحنه‌ی فیلم فصل پنجم (۱۳۷۵- به کارگردانی رفیع پیتز) از گاری به زمین افتاد و درگذشت. به دلیل این که او از بازیگران اصلی فیلم نبوده، سکانس‌های بازی‌اش توسط کارگردان ایرانی- فرانسوی فیلم حذف شدند.


فیلم‌شناسی

موج طوفان (منوچهر احمدی- 1359)؛ بلندی‌های صفر (حسینعلی لیالستانی- 1372)؛ ماه مهربان (قاسم جعفری- 1374)؛ عاشق فقیر (حسینعلی لیالستانی- 1374).