شر (۱۹۴۶)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
شر
Cher
زادروز ۱۹۴۶م
ملیت امریکایی
شغل و تخصص اصلی خواننده و بازیگر
آثار

۱۹۶۵ آواز «تو رو به دست آوردم عزیزم» «کولی‌ها، ولگردها، و دزدها» (۱۹۷۱)، «بانوی اندوهگین» (۱۹۷۴)، «من یکی رو پیدا کردم» (۱۹۸۷)، «آواز شوپ شوپ» (۱۹۹۱)

بازیگری: پری‌های دریایی، ماسک (۱۹۸۵)
گروه مقاله سینما
جوایز و افتخارات برندۀ جایزۀ بهترین بازیگر زن از جشنوارۀ فیلم کن برای بازی در فیلم ماسک (۱۹۸۵) و اسکار بهترین بازیگر زن یرای بازی در فیلم ماه‌زده (۱۹۸۷)
شر

شر (۱۹۴۶)(Cher)

(نام اصلی: چریلین سرکیسیان لاپِر[۱]) خواننده و بازیگر امریکایی. در ۱۹۶۵ آواز «تو رو به دست آوردم عزیزم[۲]» را با سانی بونو[۳] خواند (این دو به گروه دو نفری سانی و شر معروف بودند). این نخستین آهنگ موفق او بود که مقام اول را در جدول آهنگ‌های روز امریکا و انگلستان به‌دست آورد. از دیگر آوازهای پرفروش اوست: «کولی‌ها، ولگردها، و دزدها[۴]» (۱۹۷۱)، «بانوی اندوهگین[۵]» (۱۹۷۴)، «من یکی رو پیدا کردم[۶]» (۱۹۸۷)، «آواز شوپ شوپ[۷]» (۱۹۹۱)، در فیلم پری‌های دریایی[۸] با بازی خودش، و «باورکن[۹] » (۱۹۹۸)، از پرفروش‌ترین آهنگ‌های رقص و آهنگ شمارۀ یک در جدول آهنگ‌های (۱۹۹۸). در بازیگری نیز موفق بوده است و برای بازی در فیلم ماسک[۱۰] (۱۹۸۵)، برندۀ جایزۀ بهترین بازیگر زن از جشنوارۀ فیلم کن شد و اسکار بهترین بازیگر زن را برای بازی در فیلم ماه‌زده[۱۱] (۱۹۸۷) دریافت کرد.

 


 1. Cherilyn Sarkasian LaPier
 2. I Got You Babe
 3. Sonny Bono
 4. Gypsies, Tramps, and Thieves
 5. Dark Lady
 6. I Found Someone
 7. The Shoop Shoop Song
 8. Mermaids
 9. Believe
 10. Mask
 11. Moonstruck'