شوکران (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

شوکران


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی بهروز افخمی. افخمی به عنوان کارگردان این اثر را در سال 1377 تولید کرده است. شوکران که ملودرامی اجتماعی است دو سال بعد از ساخت اکران شد و توانست تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم سال شود (1379). فیلم به تشخیص سازندگانش و برای ممانعت از درست شدن حاشیه در اطرافش (به دلیل موضوع جنجالی‌اش) در جشنواره‌ی فجر شرکت داده نشد. ایده‌ی اصلی شوکران ‌را محمدعلی زم، رئیس وقت حوزه هنری، در حوالی سال‌های 1373 و 1374 برای اولین بار در مدرسه‌ی فیلم‌نامه‌نویسی حوزه هنری مطرح می‌کند. افخمی چندسال بعد فیلم‌نامه را می‌نویسد اما نسخه‌ی اولیه‌اش آن‌طور که باید مسحورکننده نبود و این مساله باعث می‌شود تا عوامل به این فکر بیفتند که برای تزریق زنانگی لازم به فیلم، یک فیلم‌نامه‌نویس زن را به پروسه‌ی پیش‌تولید اضافه کنند و بدین ترتیب مینو فرشچی برای مشارکت در نوشتن فیلم‌نامه به عوامل شوکران اضافه می‌شود. او سعی می‌کند از زاویه دیدی زنانه، سیما ریاحی را در دل داستان به ثمر برساند و او را به ‌نوعی در انتهای آن محق جلوه دهد.


خلاصه‌ی داستان

مهندس خاكپور مدیر عامل شركت در پی بررسی ضرر و زیان كارخانه به تهران عزیمت می‌كند. او طی سانحه‌ی تصادف در جاده مصدوم و به بیمارستان منتقل می‌شود. محمود بصیرت معاون و دوست قدیمی خاكپور با شنیدن خبر تصادف به تهران مراجعه كرده و خاكپور را در تهران ملاقات می‌كند. او در پی مداوای خاكپور با پرستاری به نام سیما آشنا می‌شود. با گذشت زمان رابطه‌ی سیما و محمود صمیمیت بیشتری پیدا می‌کند. سرانجام با پیشنهاد محمود، سیما به طور پنهانی به عقد موقت او درمی‌آید. پس از مدتی محمود كه متوجه اطلاع خاكپور از جریان شده مهریه‌ی سیما را پرداخته و او را ترك می‌كند. سیما پس از یافتن محمود خبر باردار بودنش را به او می‌دهد و تقاضای خود را از محمود مبنی بر گرفتن شناسنامه برای فرزندش مطرح می‌كند، اما پس از شنیدن جواب منفی محمود با مراجعه به منزل محمود او را تهدید به مطلع ساختن همسر وی از موضوع می‌كند. در مقابل محمود نیز به منزل سیما رفته و پدر او را از ماجرا مطلع می‌كند. سیما نیز تصمیم به انتقام گرفته اما با صرف نظر از تصمیم خود در راه بازگشت از منزل محمود، در اثر سانحه‌ی تصادف جان خود را از دست می‌دهد.


عوامل فیلم

کارگردان: بهروز افخمی

تهیه‌کننده: سید ضیاء هاشمی

نویسنده: بهروز افخمی؛ مینو فرشچی

بازیگران: فریبرز عرب‌نیا؛ هدیه تهرانی؛ محمد صالح‌علا؛ رزیتا غفاری؛ حمیدرضا افشار؛ آرش مجیدی؛ منوچهر صادق‌پور؛ اکبر معززی؛ نیلا خرم؛ فرامرز روشنایی؛ آیدین افخمی؛ امین افخمی

فیلم‌بردار: نعمت حقیقی

تدوین: مهرزاد مینویی

موسیقی: محمد میرزمانیcinema-theatre

namava