صیاد، پرویز (لاهیجان ۱۳۱۸)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

پرویز صیاد (لاهیجان 1 فروردین ۱۳۱۸ش- )

پرویز صیّاد
زادروز لاهیجان 1 فروردین ۱۳۱۸ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل   فارغ‌التحصیل رشته اقتصاد از دانشگاه تهران
شغل و تخصص اصلی فیلمنامه‌نویس، بازیگر و کارگردان
شغل و تخصص های دیگر نمایشنامه‌نویس
آثار  نوشتن فیلم‌نامۀ فیلم می‌میرم برای پول ‌(1338)؛ صمد و قالیچۀ حضرت سلیمان (1350)؛ صمد آرتیست می‌شود (1353)؛ صمد در راه اژدها (1356)
گروه مقاله تئاتر
پرویز صیاد

نمایشنامه‌نویس، فیلمنامه‌نویس، بازیگر، و کارگردان ایرانی سینما، تئاتر، و تلویزیون. در رشتۀ اقتصاد از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. فعالیت خود را در سینما با نوشتن فیلم‌نامۀ فیلم می‌میرم برای پول ‌(۱۳۳۸) آغاز کرد. خالق شخصیت بذله‌گو و شوخ صمدآقا بود. خلق شخصیت روستایی احمق و در عین ‌حال زیرک صمد او را به مسیر دیگری کشاند؛ در تلویزیون ملی ایران با مجموعۀ سرکار استوار (۱۳۴۶-۱۳۴۹)، ماجراهای صمد‌ (۱۳۵۲)، و مأمور ما صمد در ماجراهای بالاتر از خطر (۱۳۵۳)، به ساخت برنامه‌های سبک، ساده، و عامه‌پسند پرداخت، و فیلم‌هایی نیز برای سینما ساخت که برخی از آنها عبارتند از صمد و قالیچۀ حضرت سلیمان (۱۳۵۰)، صمد آرتیست می‌شود (۱۳۵۳)، و صمد در راه اژدها (۱۳۵۶). پس از پیروزی انقلاب اسلامی به خارج از کشور رفت و فیلم‌های فرستاده (۱۳۶۲) و سرحد (۱۳۶۶) را ساخت.

پرویز صیاد با تهیه‌کنندگی تعدادی از فیلم‌های جریان موسوم به موج نوی سینمای ایران، خود را از حامیان این جریان نشان داده است: دایرۀ مینا (داریوش مهرجوییغزل (مسعود کیمیاییدر غربت (سهراب شهیدثالث) و زنبورک (فرخ غفاری).