عروس آتش (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

عروس آتش


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی خسرو سینایی. سینایی به عنوان نویسنده و کارگردان این فیلم را در سال 1378 تولید کرده است. موضوع فیلم‌نامه‌ی عروس آتش که توسط خسرو سینایی و حمید فرخ‌نژاد نوشته شده، سنت‌های عشیره‌ایِ جنوب ایران، ازدواج اجباری و خودسوزی است. فیلم برای نخستین بار در هجدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر به نمایش درآمد و علاوه بر انتخاب به عنوان فیلم برگزیده‌ی تماشاگران، دو سیمرغ دیگر را برای سینایی و فرخ‌نژاد به ارمغان آورد.


خلاصه‌ی داستان

احلام دختری خوزستانی که از کودکی زادگاهش را ترک کرده و به اهواز آمده، اکنون سال آخر پزشکی را در دانشگاه سپری می‌کند. او که به حکم قوانین عشیره‌اش باید به همسری پسرعمویش فـَرحان درآید، عاشق استادش -دکتر پرویز- است و استاد نیز دل در گرو عشق او دارد. احلام گرچه تفکر عشیره‌ای را مقدس و غیرقابل انکار می‌شمارد، نمی‌خواهد با پسرعموی ماهیگیر و بی‌سوادش که به قاچاق کالا مشغول است ازدواج کند. او که از دو سالگی، پس از مرگ پدر، همراه مادرش به شهر آمده، تصمیم می‌گیرد برای صحبت‌کردن در این مورد به زادگاهش برود. احلام و فرحان که تاکنون همدیگر را ندیده‌اند یکدیگر را می‌بینند و احلام طی گفت‌وگویی صریح با فرحان به او می‌گوید که قادر نیست در شرایطی که کسی دیگر را دوست دارد، همسر او شود. فرحان که از حرف‌های احلام سخت رنجیده، همچنان احلام را نامزد خود می‌داند و در صورت عدم تمکین، حکم قتل او را براساس سنتی دیرینه در قبیله‌اش تکلیف خود می‌داند. احلام همچنین با خاله هاشمیه صحبت کرده و او را متقاعد می‌کند که این سنت قدیمی در دوران حاضر دیگر معنایی ندارد. خاله به حمایت از او برمی‌خیزد، ولی خانواده‌ی فرحان در ازدواج او با فرحان مصر هستند. دکتر پرویز با کمک وکیلی تلاش می‌کند تا راهی برای این معضل پیدا کند، اما با موجی از مخالفت‌ها روبه‌رو می‌شود. فشارهای عشیره باعث می‌شود تا احلام به اجبار با ازدواج موافقت کند. در شب عروسی آن دو، خاله با کارد فرحان را از پای درمی‌آورد و احلام نیز در آتشی که خود در اتاق حجله‌اش برافروخته، می‌سوزد.


برخی از جوایز

سیمرغ بلورین فیلم برگزیده‌ی تماشاگران از هجدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه (حمید فرخ‌نژاد و خسرو سینایی) از هجدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (حمید فرخ‌نژاد) از هجدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ تندیس رشته‌های بهترین فیلم، بهترین فیلم‌نامه، بهترین بازیگر مرد و بهترین کیفیت لابراتواری از چهارمین دوره‌ی جشن خانه‌ی سینمای ایران (1379).


عوامل فیلم

کارگردان: خسرو سینایی

تهیه‌کننده: قاسم قلی‌پور

نویسنده: خسرو سینایی؛ حمید فرخ‌نژاد

بازیگران: سعید پورصمیمی؛ حمید فرخ‌نژاد؛ مهدی احمدی؛ غزل صارمی؛ سلیمه رنگزن؛ اقدس بیگی

فیلم‌بردار: علی لقمانی

تدوین: هایده صفی‌یاری

موسیقی: خسرو سینایی

طراح چهره‌پردازی: نیلوفر صلاحی؛ مهدی حبیبی‌پور

طراح صحنه و لباس: جلیل فتوحی‌نیاsalameno