عروس (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
کاور فیلم
کاور فیلم

عروس


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی بهروز افخمی. افخمی به عنوان کارگردان این درام اجتماعی را در سال 1369 تولید کرده است. عروس نخستین بار در نهمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر به نمایش درآمد و بعد از نامزدی در 10 رشته (از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی) در رقابت با دو فیلم مهم تاریخ سینمای ایران (پرده‌ی آخر و آپارتمان شماره‌ی 13) تنها توانست دو سیمرغ بهترین موسیقی (بابک بیات) و بهترین تدوین (محمدرضا مویینی) را به دست بیاورد. همچنین در این جشنواره برای کارگردانی فیلم به افخمی دیپلم افتخار اعطا گردید. عروس طی سال بعد به نمایش عمومی درآمد و تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم سال شد.


خلاصه‌ی داستان

حمید از مهین خواستگاری می‌كند، اما پدر مهین با شرط‌هایی كه برای ازدواج تعیین می‌كند او را برای اندوختن ثروت به كار قاچاق دارو می‌كشاند. حمید در زمان اندكی ثروت كلانی می‌اندوزد و ازدواج او با مهین سرمی‌گیرد و برای ماه عسل راهی شمال می‌شوند. در جاده حمید بر اثر سرعت زیاد اتومبیل با زنی روستایی تصادف می‌كند و به رغم نظر مهین از محل حادثه می‌گریزد. آن دو به خانه‌ی پسرعموی حمید، سعید، می‌روند و پس از شرح ماجرا عازم ویلای حمید می‌شوند. پس از درگیری لفظی بین زن و شوهر، روز بعد، مهین حمید را ترك می‌كند، تا از سرنوشت زن روستایی مطلع شود. حمید كه برای یافتن مهین مستأصل مانده است با سعید تماس می‌گیرد و سعید او را ترغیب می‌كند كه خود را به پلیس معرفی كند. حمید به محل حادثه می‌رود و درمی‌یابد كه زن روستایی جان سالم به در برده و در بیمارستان بستری است. سعید عازم بیمارستان می‌شود و مهین، كه پس از ترك شوهر هزینه‌ی مداوای زن روستایی را از حساب پس‌انداز حمید برداشت كرده است، از راهروی بیمارستان حمید را می‌بیند كه از اتومبیل پیاده می‌شود.


عوامل فیلم

کارگردان: بهروز افخمی

نویسنده: علیرضا داوودنژاد؛ بهروز افخمی

تهیه‌کننده: سید ضیاء هاشمی

بازیگران: ابوالفضل پورعرب؛ نیکی کریمی؛ عباس امیری؛ علی سجادی حسینی؛ فرحناز منافی ظاهر؛ رقیه چهره‌آزاد؛ اکبر معززی؛ منصور والامقام

موسیقی: بابک بیات

فیلم‌بردار: نعمت حقیقی

تدوین: محمدرضا مویینی

چهره‌پرداز: عبدالله اسکندریjamejamonline