عظیم جوانروح

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
عظیم جوانروح
زادروز اردبیل ۱۳۲۴ش
درگذشت تهران ۴ آذر ۱۳۹۳ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل مدرسه‌ی سینما و تلویزیون
شغل و تخصص اصلی فیلم‌بردار
آثار  مجموعه‌های کیف انگلیسی (۱۳۷۸)، معصومیت از دست رفته (۱۳۸۲)، مختارنامه (۱۳۸۸-۱۳۸۲)، شاهگوش (۱۳۹۲)
گروه مقاله سینما
عظیم جوانروح
عظیم جوانروح

عظیم جوانروح (اردبیل ۱۳۲۴ش- تهران ۴ آذر ۱۳۹۳ش)

مدیر فیلم‌برداری ایرانی سینما و تلویزیون. دانش‌آموخته‌ی در مدرسه‌ی سینما و تلویزیون. مدیریت فیلم‌برداری تعدادی از بهترین مجموعه‌های تلویزیون و برخی از فیلم‌های بهروز افخمی، کیومرث پوراحمد و ناصر تقوایی را طی دهه‌های 1370 و 1380 به عهده داشته است. فعالیت سینمایی را از سال 1354 با فیلم‌برداری بوف کور (کیومرث درمبخش) آغاز کرد و اولین فیلم او به عنوان مدیر فیلم‌برداری در انتظار شیطان (1366) بوده است. به عقیده‌ی بسیاری از صاحب‌نظران وی سبکی از طراحی نور و رنگ را در سریال «مختارنامه» خلق کرد که تاکنون در تلویزیون ایران بی‌سابقه بوده است.

به مدت ۲ سال (حدود سال‌های ۱۳۵۴ و ۵۵) در دفتر سازمان رادیو تلویزیون در پاریس به فعالیت پرداخت. در این دوره تعدادی مستند گزارشی و خبری ساخت که به موضوع مراحل ساخت نیروگاه اتمی ایران در فرانسه، زندگی مارک شاگال (مصاحبه‌ی اختصاصی با این نقاش فرانسوی)، زندگی و آثار ویکتور وازارلی، برنامه‌ی تئاترهای پاریس و دیگر موضوعات سیاسی، اجتماعی و هنری اختصاص داشت. در جریان اعتصاب کارکنان سازمان رادیو تلویزیون (پائیز ۱۳۵۷)، به عنوان یکی از نمایندگان این شورا برگزیده شده بود. جوانروح مسئول هماهنگی و برنامه‌ریزی‌های تلویزیونی در مدرسه رفاه و علوی در بهمن ۱۳۵۷ بود. او در دوره‌ی صادق قطب‌زاده، نخستین سرپرست سازمان رادیو تلویزیون بعد از انقلاب، برای مدت کوتاهی مدیریت تولید شبکه دوم تلویزیون را بر عهده داشت.

عظیم جوانروح پس از مدت‌ها ابتلا به سرطان روده، در بیمارستان لاله تهران درگذشت.


آثار سینمایی (مدیر فیلم‌برداری)

هفت ترانه (۱۳۸۰)، یکی بود یکی نبود (۱۳۷۹)، قصه‌های کیش (اپیزود اول: کشتی یونانی- ۱۳۷۷)، بی‌قرار (۱۳۷۳)، آخرین خون (۱۳۷۲)، پرواز از اردوگاه (۱۳۷۲)، ترانزیت (۱۳۷۲)، روز فرشته (۱۳۷۲)، صبح روز بعد (۱۳۷۱)، آواز تهران (۱۳۷۰)، قصه‌های مجید (۱۳۶۹)، مجنون (۱۳۶۹)، در انتظار شیطان (۱۳۶۶)


مجموعه‌های تلویزیونی (مدیر فیلم‌برداری)

سرنخ (۱۳۷۵)، کیف انگلیسی (۱۳۷۸)، معصومیت از دست رفته (۱۳۸۲)، مختارنامه (۱۳۸۸-۱۳۸۲)، شاهگوش (۱۳۹۲)