فرخ، محمود (مشهد ۱۲۷۵ـ ۱۳۶۰ش)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

فرّخ، محمود (مشهد ۱۲۷۵ـ ۱۳۶۰ش)

فرّخ، محمود
محمود فرّخ
زادروز مشهد 1275ش
درگذشت 1360ش
ملیت ایرانی
نام‌های دیگر محمود جواهری
شغل و تخصص اصلی مصحح
شغل و تخصص های دیگر شاعر و پژوهشگر
سبک سرودن قصیده و قطعه به سبک خراسانی 
آثار سفینۀ فرخ که مجموعۀ اشعار او است (مشهد، 1330ش)؛ مثنوی فروزنده و منتخب آثار و شرح احوال استاد منشی‌باشی نصرت؛ خلاصۀ احوال و منتخب آثار اوحدی اصفهانی؛ روضۀ خلد (مشهد، 1330ش)؛ مجمل فصیحی (مشهد، 1339ش) 
گروه مقاله ادبیات فارسی
جوایز و افتخارات  تأسیس انجمن ادبی فرخ در مشهد، نقشی بسزا در تأسیس دانشکدۀ ادبیات مشهد در 1334ش، استاد افتخاری دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه مشهد

(یا: محمود جواهری) مصحح، شاعر و پژوهشگر ایرانی. مقدمات فارسی و عربی را در مدارس قدیمه آموخت. با تأسیس انجمن ادبی فرخ در مشهد مأمن و مرجعی برای ادیبان و شاعران و ادب‌دوستان فراهم آورد و تا پایان عمر به این کار ادامه داد. در تأسیس دانشکدۀ ادبیات مشهد در ۱۳۳۴ش، نقشی بسزا داشت، تا جایی که بعدها، دانشگاه مشهد به او استادی افتخاری دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی آن دانشگاه را اعطا کرد. در ۱۳۴۴ش، به‌همت مجتبی مینوی کتابی به نام ۷۰سالگی فرخ تألیف و منتشر شد. فرخ در سرودن انواع شعر دست داشت، اما گرایش وی بیشتر به سرودن قصیده و قطعه به سبک خراسانی بود. از آثارش: سفینۀ فرخ که مجموعۀ اشعار او است (مشهد، ۱۳۳۰ش)؛ مثنوی فروزنده و منتخب آثار و شرح احوال استاد منشی‌باشی نصرت؛ خلاصۀ احوال و منتخب آثار اوحدی اصفهانی؛ روضۀ خلد (مشهد، ۱۳۳۰ش)؛ مجمل فصیحی (مشهد، ۱۳۳۹ش).