آو، فریدون (تهران ۱۳۲۴ش)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
(تغییرمسیر از فریدون آو)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فریدون آو
زادروز تهران ۱۳۲۴ش
محل زندگی تهران- پاریس- نیویورک
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل کارشناسی هنرهای کاربردی در تئاتر- دانشگاه ایالتی آریزونا
شغل و تخصص اصلی نقاش
شغل و تخصص های دیگر مجسمه‌ساز، مجموعه‌دار و هنرگردان
گروه مقاله نگارگری و مجسمه‌سازی ایران

فریدون آو (تهران ۱۳۲۴ش)

 

فریدون آو
از آثار فریدون آو
از آثار فریدون آو

نقاش، مجسمه‌ساز، مجموعه‌دار و هنرگردان ایرانی. او تحصیلات مقدماتی­‌اش را در انگلستان گذرانده است و دارای مدرک کارشناسی "هنرهای کاربردی در تئاتر" از دانشگاه ایالتی آریزونا است. آو مقطعی از تحصیلاتش را نیز در مدرسه‌ی فیلم دانشگاه نیویورک گذرانده. او کار هنرى‌اش را در زمینه‌ی تئاتر آغاز کرد و به طراحى پوستر، صحنه، لباس و نورپردازى نمایشها پرداخت. فریدون آو از زمان تاسیس تئاتر شهر تهران (و در طول دهه‌ی1350 تا 1356) طراح دائمى آن‌جا بود. از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به این موارد اشاره کرد: مشاور تلویزیون ملی ایران (۱۳۵۲ـ۱۳۵۴) و مشاور فستیوال‌ هنرهای شیراز. همچنین، گالرىهای زند (در تهران) و هایدن- زند (در واشنگتن) نیز به سرپرستى هنرى او اداره شده‌اند.

او تاکنون نمایشگاه‎‎های بسیاری را در داخل و خارج کشور برگزار کرده است و آثارش در نمایشگاه‌های گروهى هنر معاصر ایران در خارج از کشور حضور داشته است، نظیر: "40 سال هنر معاصر ایران" در مرکز باربیکن لندن (1379)، "نگاه ایرانى" در اسپاس الکترای پاریس (1380) و... .

فریدون آو اگرچه در حوزه‌ی نظری هیچ‌گاه مانیفست مشخصی ارائه نداده، اما همگام با موج نوی هنر مدرن ایران نقش بزرگی را ایفا کرده است. او در سال‌های ‌دهه‌ی 1350 مدیریت گالری زند را به عهده می‌گیرد و نمایشگاه‌هایی از هنرمندانی مانند کامران دیبا، دیوید_هاکنی، تونی شفرازی، لیلی متین‌دفتری، اردشیر_محصص، اندی_وارهول، بیژن_صفاری، پرویز_تناولی، کلاوس اولدنبرگ و بسیاری دیگر ارائه می‌دهد.

مجموعه‌ی آثار آو اغلب ترکیب مواد روی تصاویری است که از بوم پلات گرفته شده‌اند و روی آن‌ها، خطوطی با رنگ و به شکل تقریبا بی‌نظم آورده شده است. از نقطه نظر فرمی، شاید آن‌ها را بتوان مجموعه‌ای از زنده‌رودی و تومبلی دانست که در سیاق و ذهنیات آو به اثری کاملاً شخصی بدل شده است. اما آن‌چه کار او را تا به این حد منحصربه‌فرد می‌کند شاید، به غیر از ویژگی‌های ذهنی هنرمند، این باشد که او در چند رشته‌ی هنری فعالیت کرده و به کارهای دیگری، مثل جمع‌آوری آثار هنری، نیز مشغول بوده است. در بخشی از آثار هنری آو -که خود از اقلیت‌های زرتشتی ایران است- دغدغه‌های مذهبی او و ورود عناصر و مفاهیم این دین را در نقاشی‌ها و آثار کلاژش می‌بینیم. آثار او، علاوه بر این‌که در مجموعه‌های خصوصی مختلفی در کشورهای مختلف جمع‌آوری شده، توسط مجموعه‌های موزه‌ها و مؤسسه‌های معتبری چون موزه‌ی بریتانیا (لندن)، موزه‌ی متروپولیتن (نیویورک)، موزه‌ی هنر لس‌آنجلس، مرکز ژرژ پمپیدو (پاریس)، بنیاد سای تومبلی و موزه‌ی هنرهای معاصر تهران خریداری شده‌ است.

او در تهران، پاریس و نیویورک زندگی و هنرآفرینی می‌کند.

 

منابع: