قرمز (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

قرمز


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی فریدون جیرانی. جیرانی به عنوان کارگردان و نویسنده این فیلم را در سال 1377 تولید کرده است. قرمز که در گونه‌ی روان‌شناختی- جنایی ساخته شده نخستین بار در هفدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر به نمایش درآمد و در 8 رشته نامزد دریافت جایزه بود. به دنبال اکران گسترده‌ از 13 مرداد 1378 قرمز تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم سال شد.


خلاصه‌ی داستان

هستی كه همسرش فوت كرده و یك دختر كوچك دارد با مردی متمول به نام ناصر ازدواج می‌كند. ناصر مرد بدبینی است و همیشه به هستی شك دارد و او را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد و هر بار كه زن تقاضای طلاق می‌كند با معذرت‌خواهی از او و ابراز عشق، وی را به خانه باز می‌گرداند. تا این‌ كه یك‌بار وقتی هستی تصمیم قطعی می‌گیرد، او با ترفندی دخترش را گروگان می‌گیرد و با كشاندن هستی به خانه‌ی مادرش، با همدستی خواهرش، او را حبس می‌كند و طوری كتكش می‌زنند كه بی‌هوش می‌شود. ناصر كه به اشتباه فكر می‌كند هستی مرده، خواهرش را مقصر می‌داند و او را می‌كشد و فرار می‌كند. هستی كه قبلاً با دخترش از خانه‌ی مادر ناصر گریخته به دادگاه می‌رود و به طور غیابی طلاق می‌گیرد. بعد از چندی ناصر دوباره به سراغ هستی می‌رود تا او را بكشد، ولی هستی در دفاع از خود او را می‌كشد.


برخی از جوایز

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد (محمدرضا فروتن) از هفدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (۱۳۷۷)؛ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (هدیه تهرانی) از هفدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (۱۳۷۷)؛ تقدیر از کمند امیرسلیمانی برای بهترین بازیگر نقش دوم زن در هفدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1377)؛ تندیس بهترین بازیگر نقش اول (محمدرضا فروتن) از سومین دوره‌ی جشن خانه‌ی سینما (1378)؛ تندیس بهترین تدوین (روح‌الله امامی) از سومین دوره‌ی جشن خانه‌ی سینما (1378).


عوامل فیلم

کارگردان: فریدون جیرانی

تهیه‌کننده: رسانه فیلمسازان؛ منصور حیدری

نویسنده: فریدون جیرانی

بازیگران: محمدرضا فروتن؛ هدیه تهرانی؛ کمند امیرسلیمانی؛ توران مهرزاد؛ شهره سلطانی

فیلم‌بردار: محمود کلاری

تدوین: روح‌الله امامی

چهره‌پرداز: مسعود ولدبیگی

موسیقی: بابک بیاتcinematicket