مارک کویین

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مارک کویین
Marc Quinn
زادروز 1964
ملیت انگلیسی
تحصیلات و محل تحصیل تاریخ و تاریخ هنر در کالج رابینسون کمبریج
شغل و تخصص اصلی مجسمه‌ساز
شغل و تخصص های دیگر نقاش
گروه مقاله هنر

 

(Marc Quinn (1964

هنرمند بریتانیایی. آثارش شامل مجسمه، نقاشی و چیدمان[۱] هستند. یکی از معروف‌ترین آثارش، مجسمه‌ای است که برای ساخت آن، از سر خود قالب‌گیری کرده و بعد، در طول چند سال آن را با استفاده از خون خود پر کرده است.

در لندن به دنیا آمد. پدرش انگلیسی و مادرش فرانسوی بود و مارک سال‌های اولیه‌ی زندگی را در پاریس گذراند. سپس به انگلستان بازگشت و در دو رشته‌ی تاریخ و تاریخ هنر در کالج رابینسون کمبریج[۲] تحصیل کرد. پس از اتمام تحصیل، با مجسمه‌ای که از خون یخ‌زده‌ی خود ساخته بود مطرح شد و اثرش در یک گالری معتبر به نمایش درآمد. همین اثر چندین سال بعد در نمایشگاهی گروهی در رویال آکادمی[۳] قرار گرفت و استقبال گسترده از نمایشگاه، به شهرت کویین کمک کرد. کویین در گالری تیت[۴]، یکی از معتبرترین مراکز هنری جهان نیز نمایشگاه شخصی برگزار کرد و جایگاهش را به عنوان یکی از هنرمندان آینده‌دار بریتانیا تثبیت کرد.

دغدغه‌ی مهم آثار اولیه‌ی کویین، زوال و نابودی بود و برای بیان آن به استفاده از مصالح فاسدشدنی و غیرمتعارفی مثل خون، نان، گُل و ... روی آورد. پس از این دوره استفاده از مصالح معمول مانند مرمر و برنز را تجربه کرد و در دوره‌ی بعدی، با استفاده از سرب و قالب‌گیری از بدن خود، مجسمه‌هایی ساخت که در یک نمایشگاه انفرادی به نمایش درآمدند.

از مهم‌ترین پروژه‌های بعدی کویین، مجموعه‌ای از مجسمه و نقاشی با موضوع تأثیر انسان بر محیط زیست بوده است.

 


 

  1. installation
  2. Robinson College, Cambridge
  3. Royal Academy
  4. Tate Britain