متری شیش و نیم

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

متری شیش و نیم


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی سعید روستایی. روستایی به عنوان نویسنده و کارگردان این اثر اجتماعی را در سال 1397 تولید کرده است. متری شیش و نیم برای نخستین بار در بخش مسابقه‌ی سینمای ایران سی و هفتمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر به نمایش درآمد و علاوه بر نامزدی در 10 رشته (از جمله بهترین کارگردانی) توانست سیمرغ بلورین بهترین فیلم منتخب تماشاگران و دو سیمرغ دیگر را از آن خود کند. این فیلم از اواخر سال 1397 به صورت گسترده به اکران درآمد و طی سال بعد (1398) توانست به سومین فیلم پرفروش تاریخ سینمای ایران (بعد از مطرب و هزارپا) تبدیل شود. نقش‌های اصلی متری شیش و نیم را نوید محمدزاده، پیمان معادی، پریناز ایزدیار و فرهاد اصلانی بازی کرده‌اند. این فیلم جز استقبال بی‌نظیر تماشاگران با نگاه مثبت منتقدان سینمایی هم مواجه بوده است.


خلاصه‌ی داستان

پلیس چند سال است که به دنبال یک تولید‌کننده‌ی شیشه به نام ناصر است. او سرانجام از طریق نامزد سابق ناصر به او می‌رسد و دستگیرش می‌کند. ناصر‌ که از خانواده‌ای جنوب شهری بوده، حالا با پول تولید شیشه خانواده‌اش را از زندگی قبلی نجات داده و درصدد رهایی از دست پلیس است.


برخی از جوایز

سیمرغ بلورین فیلم برگزیده‌ی تماشاگران از سی و هفتمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1397)؛ سیمرغ بلورین بهترین تدوین (بهرام دهقان) از سی و هفتمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری (ایرج شهزادی) از سی و هفتمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ تندیس زرین بهترین کارگردانی از بیست و یکمین دوره‌ی جشن خانه‌ی سینما (1398)؛ تندیس زرین بهترین تدوین (بهرام دهقان) از بیست و یکمین دوره‌ی جشن خانه‌ی سینما.


عوامل فیلم

کارگردان: سعید روستایی

تهیه‌کننده: سید جمال ساداتیان

نویسنده: سعید روستایی

بازیگران: نوید محمدزاده؛ پیمان معادی؛ پریناز ایزدیار؛ فرهاد اصلانی؛ هومن کیایی؛ گیتی قاسمی

فیلم‌بردار: هومن بهمنش

تدوین: بهرام دهقان

طراح صحنه و لباس: محسن نصراللهی؛ غزاله معتمد

چهره‌پرداز: ایمان امیدواری

موسیقی: پیمان یزدانیان

گروه صدا: ایرج شهزادی؛ امیرحسین قاسمیcinema-theatre