محمدمهدی عسگرپور

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
محمدمهدی عسگرپور
زادروز تهران 1342ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل فارغ‌التحصیل سینما - دانشكده‌ی صدا و سیما
شغل و تخصص اصلی کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس
شغل و تخصص های دیگر مدیر فرهنگی
آثار شیدایی (کارگردان- ۱۳۹۰)؛ رهایم نکن (کارگردان و نویسنده- ۱۳۹۴)- قدمگاه (کارگردان- ۱۳۸۲)؛ اقلیما (نویسنده و کارگردان- ۱۳۸۵)؛ مهمان داریم (نویسنده و کارگردان- ۱۳۹۲)
گروه مقاله سینما
جوایز و افتخارات دوره‌های 22، 25 و 32 جشنواره‌ی فیلم فجر برای فیلم‌های قدمگاه، اقلیما و مهمان نامزد دریافت بهترین کارگردانی
محمدمهدی عسگرپور
محمدمهدی عسگرپور

محمدمهدی عسگرپور (تهران 1342ش- )

کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و مدیر فرهنگی ایرانی. فارغ‌التحصیل سینما از دانشكده‌ی صدا و سیما است. فعالیت هنری را سال 1367 با كارگردانی فیلم‌های كوتاه آغاز كرد. عسگرپور اولین فیلم بلند سینمایی‌اش را دوسال بعد از این ساخته و از سال 1371 نیز با ساخت مجموعه‌ی تلویزیونی نقطه‌ی اوج (شبکه‌ی 1 سیما) به این رسانه ورود کرده. دومین فیلم بلند سینمایی عسگرپور (قدمگاه) که موضوعی معناگرایانه (نذر و حاجت و امام زمان) زیرساخت ماجراهایش قرار گرفته، با اقبال عمومی و منتقدان مواجه شده است.

از مشاغل اجرایی یا مدیریتی او به این موارد می‌توان اشاره کرد: دبیر بین‌المللی فیلم فجر در دوره‌های ۲۰ و ۲۱ (سال‌های 1380 و 1381)؛ مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی (سال‌های 1380 و 1381)؛ دبیر نهمین دوره‌ی جشن خانه‌ی سینما (1384)؛ عضو بخش فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی از دوره‌ی تأسیس بنیاد و معاونت واحد جنگ بنیاد؛ رئیس هیات مدیره و مدیرعامل خانه سینما (1387-  1393)؛ معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران؛ قائم مقام مدیر شبکه‌ی ۲ سیما و مدیر گروه کودک و نوجوان آن شبکه.

عسگرپور در دوره‌های 22، 25 و 32 جشنواره‌ی فیلم فجر به ترتیب برای فیلم‌های قدمگاه، اقلیما و مهمان داریم نامزد دریافت بهترین کارگردانی بوده است.


مجموعه‌های تلویزیونی

نقطه‌ی اوج (کارگردان و نویسنده- ۱۳۷۱)؛ گل‌های گرمسیری (کارگردان و نویسنده- ۱۳۸۷)؛ جراحت (کارگردان- ۱۳۸۹)؛ شیدایی (کارگردان- ۱۳۹۰)؛ نفس گرم (کارگردان و نویسنده- ۱۳۹۴)؛ رهایم نکن (کارگردان و نویسنده- ۱۳۹۴).

فیلم سینمایی

پرواز در نهایت (کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده- ۱۳۶۹)؛ قدمگاه (کارگردان- ۱۳۸۲)؛ اقلیما (نویسنده و کارگردان- ۱۳۸۵)؛ هفت و پنج دقیقه (کارگردان- ۱۳۸۷)؛ مهمان داریم (نویسنده و کارگردان- ۱۳۹۲).