مریم مقدس (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
کاور فیلم
کاور فیلم

مریم مقدس


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی شهریار بحرانی. بحرانی به عنوان کارگردان این اثر دینی- تاریخی را در سال 1379 با محوریت زندگی حضرت مریم تا تولد عیسی (ع) تولید کرده است. مریم مقدس در نوزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1379) به نمایش درآمد و توانست علاوه بر دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد (پرویز پورحسینی)، سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه را برای عبدالحمید قدیریان به ارمغان بیاورد. همچنین در دوره‌ی پنجم جشن خانه‌ی سینما (1380) جلال‌الدین معیریان برای چهره‌پردازی این فیلم تندیس زرین جشنواره را دریافت کرد. در فیلم مریم مقدس که نسخه‌ی تلویزیونی (سریال) هم از آن تهیه شده بازیگران پرشماری بازی کرده‌اند. شبنم قلی‌خانی در این اثر به عنوان اول حضورش در جلوی دوربین نقش اصلی فیلم (حضرت مریم) را به عهده داشت و نقش زکریای نبی را نیز پرویز پورحسینی بازی کرده است. مریم مقدس در سال 1380 به اکران درآمد و تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم سال شد.


خلاصه‌ی داستان

شانزده سال قبل از میلاد مسیح زمانی که مردم منتظرند تا مسیحای موعود متولد شود، فرزند عمران دختر می‌شود و مادرش نام کودک را مریم انتخاب می‌کند و چون قبل از تولد عهد بسته که او را تا زمان بلوغ به خدمت در معبد مقدس بگمارد، به معبد می‌رود. اما تا به حال پای دختری به معبد باز نشده. زکریا تلاش می‌کند که مریم با تمامی مخالفت‌های روحانیان یهودی در معبد بماند و کم‌کم با وجود الهامات به مریم، مردم به سوی او جلب می‌شوند. اما بعد از یک اتفاق مریم از معبد رانده می‌شود. در همان موقع با خواست خداوند مریم باردار می‌شود و همین موضوع سوء ظن مردم را برمی‌انگیزد. هرود که از تولد کودک احساس ناامنی می‌کند دستور قتل نوزاد را می‌دهد. اما نوزاد به دنیا می‌آید و با صحبت کردن در گهواره همه را مبهوت می‌کند.


عوامل فیلم

کارگردان: شهریار بحرانی

تهیه‌کننده: محسن علی‌اکبری

نویسنده: محمدسعید بهمن‌پور

بازنویسی فیلم‌نامه: سیدحمید قدیریان؛ شهریار بحرانی

بازیگران: شبنم قلی‌خانی؛ پرویز پورحسینی؛ محمد کاسبی؛ جعفر دهقان؛ اشکان پارسا؛ افسانه ناصری؛ زهرا سعیدی؛ مهدی فقیه؛ حسین یاری؛ مریم رضوی؛ فخرالدین صدیق شریف؛ مرجان شیرمحمدی؛ کورش تهامی؛ اندیشه فولادوند

فیلم‌بردار: حسن پویا

تدوین: شهریار بحرانی

طراح صحنه و لباس: عبدالحمید قدیریان

چهره‌پرداز: جلال‌الدین معیریان

موسیقی: مجید انتظامی

صدابردار: اسحاق خانزادیtelewebion

cinema-theatre