مهدی کرم پور

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
مهدی کرم‌پور
زادروز تهران 30 بهمن 1355ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل فارغ‌التحصیل دوره‌ی کارشناسی ارشد سینما
شغل و تخصص اصلی کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس سینما و تلویزیون
آثار اخراجی (تله‌فیلم- ۱۳۸۶)؛ روز هفتم (تله‌فیلم- 1386)؛ روز هشتم (تله‌فیلم- 1388)؛ شیفت شبانه (تله‌فیلم- ۱۳۸۸)؛ بارانداز (تله‌فیلم- ۱۳۸۸)؛ یه تیکه زمین (مجموعه‌ی تلویزیونی- ۱۳۹۱)؛ سال‌های ابری (مجموعه‌ی تلویزیونی- ۱۳۹۳)
گروه مقاله سینما
جوایز و افتخارات پل چوبی در جشنواره‌ی فیلم فجر نامزد سیمرغ بلورین بهترین فیلم
مهدی کرم‌پور
مهدی کرم‌پور

مهدی کرم‌پور (تهران 30 بهمن 1355ش- )

کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ایرانی سینما و تلویزیون. فارغ‌التحصیل دوره‌ی کارشناسی ارشد سینما است. فعاليت سينمايی خود را از سال 1381 با فيلم جايی ديگر آغاز كرد. او 10 سال بعد از این تاریخ مجموعه‌ی یه تیکه زمین را برای تلویزیون جمهوری اسلامی ایران ساخته است که در ماه محرم سال 1391 از شبکه‌ی 2 سیما پخش شد. از اواسط دهه‌ی 1370 تا اواخر این دهه فعالیت هنری خود را با تولید چند فیلم کوتاه (از قبیل: عروسک کوکی/ ۱۳۷۵؛ دیوار/ ۱۳۷۶؛ بودن یا نبودن /۱۳۷۶؛ دعوت /۱۳۷۶؛ زندگی بر فراز دنیا/ ۱۳۷۷ و روی جاده‌ی نمناک/۱۳۷۹) آغاز کرد، سپس به ساخت فیلم‌های سینمایی بلند روی آورد. کرم‌پور بعد از ساخت فیلم جایی دیگر سه فیلم مستقل (با عناوین: چه کسی امیر را کشت؟/ 1384؛ پل چوبی/ 1390 و سوفی و دیوانه/ 1395) و اپیزود دوم طهران تهران (با عنوان تهران: سیم آخر/ 1388) را نیز در کارنامه‌ی هنری خود دارد. اپیزود اول این فیلم (طهران: روزهای آشنایی) توسط داریوش مهرجویی ساخته شده است. همه‌ی آثار سینمایی کرم‌پور با اقبال مخاطبان و منتقدان مواجه شده‌اند. از جمله پل چوبی در جشنواره‌ی فیلم فجر نامزد سیمرغ بلورین بهترین فیلم و در جشن سینمایی دنیای تصویر نامزد بهترین فیلم‌نامه بوده است.

از دیگر فعالیت‌های او به عضویت در آکادمی داوری سینمای ایران، عضویت در شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران (۱۳۸۶- ۱۳۸۹)، ریاست شورای صنفی نمایش خانه‌ی سینما (۱۳۸۷- ۱۳۸۹)، عضویت در هیات مؤسس انجمن فیلم کوتاه ایران و عضویت در هیات امنای انجمن سینمای جوان ایران می‌توان اشاره کرد. همچنین او طی دهه‌ی 1380 در زمینه‌ی ساخت فیلم‌های مستند با برخی از شبکه‌های خارجی (از جمله یورونیوز، بی‌بی‌سی‌ورد، تلویزیون روسیه، فرانسه و...) همکاری داشته است.

کرم‌پور از اواسط دهه‌ی 1380 به ساخت چند فیلم و سریال تلویزیونی اقدام کرده که در این‌جا به آنها اشاره می‌کنیم: اخراجی (تله‌فیلم- ۱۳۸۶)؛ روز هفتم (تله‌فیلم- 1386)؛ روز هشتم (تله‌فیلم- 1388)؛ شیفت شبانه (تله‌فیلم- ۱۳۸۸)؛ بارانداز (تله‌فیلم- ۱۳۸۸)؛ یه تیکه زمین (مجموعه‌ی تلویزیونی- ۱۳۹۱)؛ سال‌های ابری (مجموعه‌ی تلویزیونی- ۱۳۹۳).

کرم‌پور در سینما عمدتا به مساله‌ی مهاجرت توجه کرده و برای تلویزیون فیلم‌ها و سریال‌هایی را ساخته که مضامین مذهبی دارند. او در مصاحبه‌ای با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان در این رابطه چنین توضیح داده است: «آموزه‌های دینی و اخلاقی در کارهای تلویزیونی من در این سال‌ها خودش را بیشتر نشان می‌دهد. من فیلم [مستند] روز هفتم را برای مبعث حضرت رسول (ص) ساخته‌ام که مراسم قوم آق‌قویونلو (ترکمن‌ها) برای شصت و سه سالگی پیامبر را به صورت نمایشی روایت می‌کند و مضامین دینی در زیر متن این اثر وجود داشت. همین‌طور فیلم [مستند] روز هشتم را برای تاریخ 8‌‌/‌‌8‌‌/‌‌1388 ساختم که در این چند سال بارها و بارها برای اظهار ارادت به علی ‌بن موسی‌الرضا (ع) از تلویزیون به نمایش درآمده است؛ یا سریال یه تیکه زمین که سه سال گذشته، به مناسبت ماه محرم ساختم. این آثار آموزه‌هایی از مسائل دینی و عرفانی و اخلاقی ما در خود دارند که به اعتقاد من چون جامعه‌ی ما یک جامعه‌ی دینی است، این آثار نیاز تلویزیون ما‌ست و من سعی کردم با دراماتیزه کردن این موضوعات آنها را از تلویزیون به نمایش بگذارم. رد این مضامین را می‌توانید در کارهای مختلفی که من برای تلویزیون ساخته‌ام بگیرید و ببینید.»