مهمان مامان

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
گلاب آدینه در صحنه‌ای از فیلم
گلاب آدینه در صحنه‌ای از فیلم

مهمان مامان


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی داریوش مهرجویی. مهرجویی به عنوان نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده این اثر کمدی را در سال 1382 تولید کرده است. فیلم‌نامه‌ی این فیلم بر اساس داستان بلندی از هوشنگ مرادی کرمانی به همین نام نوشته شده است. مهمان مامان برای نخستین بار در بیست و دومین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر به نمایش درآمد و پس از نامزدی در 10 رشته (از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه) موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره شد. همچنین این فیلم تندیس بلورین را در جشن خانه‌ی سینما برای پارسا پیروزفر (بهترین بازیگر نقش مکمل مرد) به ارمغان آورده. این فیلم طی سال‌های 1383 و 1384 در کشورهای سوئد و استرالیا نیز به صورت محدود اکران شده است.


خلاصه‌ی داستان

در آستانه‌ی ورود مهمانان، مادر (با بازی گلاب آدینه) دستپاچه و نگران است. با وجود تلاش او برای آماده كردن شرایط، وضعیت آشفته‌ای حاكم است. هنوز پدر نیامده و هر لحظه ممكن است خواهرزاده‌ی مادر و نوعروسش سر برسند. دقایقی پس از ورود پدر (یدالله/ حسن پورشیرازی)، مهمانان سر می‌رسند و این تازه آغاز ماجراست. یدالله خاطرات خصوصی زندگی‌اش را بدون ملاحظه برای عروس و داماد بازگو می‌كند و اصرار او بر ماندن مهمانان، مادر را كلافه كرده، چون در خانه وسایل پذیرایی وجود ندارد. امیر ـ پسر كوچك خانواده ـ كه برای جا به جا كردن ماشین پسرخاله بیرون رفته، دیر می‌كند و خبر می‌رسد كه مسافر سوار كرده است. نهایتا همسایگان دست به دست هم می‌دهند تا آبروی صاحب‌خانه را با تدارک غدایی برای پذیرایی حفظ کنند. پس از صرف شام، مهمانان كه آماده‌ی رفتن هستند با اصرار ابلهانه‌ی یدالله برای ماندن پا سست می‌كنند و مادر كه دیگر در آستانه‌ی جنون قرار گرفته از حال می‌رود. او را به بیمارستان می‌برند و استراحت مطلق برایش تجویز می‌شود. پس از بازگشت، عروس و داماد را برای خواب در اتاقی جداگانه جای می‌دهند. همسایه‌ها هم به خانه‌هایشان می‌روند و چراغ‌ها یك به یك خاموش می‌شوند.


عوامل فیلم

کارگردان: داریوش مهرجویی

تهیه‌کننده: داریوش مهرجویی

نویسنده: داریوش مهرجویی؛ وحیده محمدی‌فر

بازیگران: گلاب آدینه؛ پارسا پیروزفر؛ امین حیایی؛ حسن پورشیرازی؛ نسرین مقانلو؛ ملیکا شریفی‌نیا؛ علیرضا جعفری؛ ژاله علو؛ فریده سپاه‌منصور؛ آفرین عبیسی؛ رؤیا عالمی

فیلم‌بردار: تورج منصوری

تدوین: مهدی حسینی‌وند

طراح صحنه و لباس: محسن شاه‌ابراهیمی

موسیقی: عماد بنکدار