موج مرده (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Dead Wave (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا، تولید سال 1379ش. حاتمی‌کیا در موج مرده تقابل آدم‌های زمان جنگ با دنیای امروز و شکاف بین نسل‌ها را به تصویر می‌کشد. فیلم در بخش مسابقۀ سینمای ایران نوزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشت، اما موفقیتی به دست نیاورد. با این حال این اثر در پنجمین دورۀ جشن خانه سینما جوایز بهترین بازیگر نقش دوم زن را برای پوپک گلدره و بهترین صدابرداری را برای اصغر شاهوردی به ارمغان آورد و جز این در بخش‌های بهترین بازیگر نقش اول زن و مرد، بهترین موسیقی متن و بهترین جلوه‌های ویژه نیز نامزد دریافت جایزه بود. نقش‌های اصلی موج مرده را پرویز پرستویی و آزیتا حاجیان بازی کرده‌اند.

زمان فیلم: 110 دقیقه


خلاصۀ داستان

سردار مرتضی راشد از فرماندهان نیروی دریایی که در آستانۀ بازنشستگی قرار دارد، درصدد گرفتن انتقام از ناو آمریکایی وینسنس است. حبیب فرزند وی که به علت دوری از پدر در دوران جنگ و کمبود محبت پدری روحیاتی متفاوت با پدرش دارد، در حین فرار از مرز آبی کشور به همراه دختری محلی به اسم سلما توسط گارد ساحلی دستگیر می‌شود و پدرش او را برای تنبیه به کشتی سوختۀ میان دریا منتقل می‌کند. فاطمه (همسر مرتضی) که به همراه سلما برای یافتن حبیب راهی کشتی شده‌اند گرفتار توفان می‌شوند که البته با نجات آنها توسط نیروهای آمریکایی احتمال زنده بودن فاطمه و سلما قطعی می‌شود. راشد و یگان عملیاتی‌اش که در شب آخر تصدی وی به ‌طور پنهانی قصد حمله به ناو ونیسنس را دارند توسط نیروهای نفوذی از جمله عبدالله (برادر فاطمه) متوقف شده و عبدالله فرماندۀ پایگاه می‌شود. راشد که خود را در انجام عملیات تنها می‌بیند برای گرفتن انتقام با قایق حمله می‌کند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: ابراهیم حاتمی‌كیا

تهیه‌کننده: بنیاد فرهنگی روایت فتح

مدیر فیلمبرداری: محمدرضا سكوت

تدوینگر: هایده صفی‌یاری

آهنگساز: محمدرضا علیقلی

صدابردار: اصغر شاهوردی

صداگذار: كیوان جهانشاهی

طراح صحنه و لباس: پرویز شیخ‌طادی

طراح چهره‌پردازی: مهرداد میركیانی

جلوه‌های ویژه: سهراب خسروی و جواد شریفی‌راد

بازیگران: پرویز پرستویی؛ آزیتا حاجیان؛ قاسم زارع؛ كامبیز كاشفی؛ پوپک گلدره؛ علیرضا هدایتی؛ محمد ناظری؛ فرشید نوابی؛ سیامک موسوی؛ محمد قطاران‌نژاد