نهنگ آبی (مجموعه نمایشی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
تعدادی از بازیگران سریال
تعدادی از بازیگران سریال

مجموعۀ نمایشی در گونۀ معمایی به کارگردانی فریدون جیرانی و نویسندگی بهرام توکلی. این مجموعۀ 30قسمتی برای شبکۀ نمایش خانگی تولید شده که از ۹ بهمن ۱۳۹۷ تا ۲ مهر ۱۳۹۸ (به صورت هفتگی) در اختیار مخاطبین قرار گرفت. نهنگ آبی در بخش‌های بهترین کارگردانی، بهترین سریال، بهترین بازیگر زن (لیلا حاتمی) و بهترین بازیگر مرد (ساعد سهیلی و مصطفی زمانی) نامزد دریافت تندیس حافظ از بیستمین جشن سینمایی و تلویزیونی حافظ بوده و مصطفی زمانی به عنوان بهترین بازیگر مرد درام انتخاب شده است.


خلاصۀ داستان

داستان نهنگ آبی دربارۀ جوان مستعد و باهوشی به نام آرمین مشرقی است که از طریق یک سایت کتابخوانی که خودش طراحی کرده با دختری به نام ژاله آشنا شده و به وی علاقمند می­‌شود. آرمین که به دلایل مشکلات مالی دنبال شغل مناسب است توسط ژاله به شرکتی معرفی شده و در آن‌جا به عنوان کارشناس شبکه مشغول به فعالیت می­‌شود. با این وجود اعضای این شرکت هریک به نحوی درگیر فعالیت­‌های غیرقانونی هستند و آرمین نیز به وسوسۀ پیشرفت مالی درگیر فعالیت­‌های جنایتکارانۀ آن‌ها می­‌شود.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کننده: سعید ملکان

مدیر فیلمبرداری: علی قاضی

تدوینگر: میثم مولایی

آهنگساز: امید رئیس‌دانا

صدابردار: سعید زند

صداگذاری و ترکیب صدا: آرش قاسمی

طراح چهره‌پردازی: سعید ملکان

طراح لباس: مارال جیرانی

طراح صحنه: بابک کریمی طاری

بازیگران: ساعد سهیلی (نقش اصلی)، مجید مظفری، لیلا حاتمی، پریوش نظریه، آزاده صمدی، حسین یاری، ویشکا آسایش، حمیدرضا آذرنگ، مصطفی زمانی، ماهور الوند، مینا جعفرزاده، مجید پتکی، دیبا زاهدی، فرهاد آئیش