نیکلسون، جک (۱۹۳۷)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی


جک نیکلسون
Jack Nicholson
زادروز ۱۹۳۷م
ملیت امریکایی
شغل و تخصص اصلی بازیگر سینما
شغل و تخصص های دیگر کارگردان سینما
آثار پرواز بر فراز آشیانه فاخته (دیوانه ای از قفس پرید) (۱۹۷۵، برنده جایزه اسکار)؛ تلالو (درخشش) (۱۹۷۹)؛ دوران مهرورزی (۱۹۸۳)، بتمن (۱۹۸۹)
گروه مقاله سینما
جوایز و افتخارات

برای بازی در فیلم دوران مهرورزی در ۱۹۸۳، برنده جایزه اسکار کسب جایزه یک عمر فعالیت سینمایی از موسسه فیلم امریکا در ۱۹۹۴

جایزه اسکار برای بازی در فیلم بهتر از این نمی شد (۱۹۹۸) و جایزه سسیل ب دومیل برای یک عمر فعالیت سینمایی در مراسم گلدن گلوب (۱۹۹۹)
جک نیکلسون
جک نیکلسون

نیکلسون، جک (۱۹۳۷)(Nicholson, Jack)

بازیگر و کارگردان امریکایی سینما. برخی از فیلم‌هایش در مقام بازیگر عبارت‌اند از پرواز بر فراز آشیانۀ فاخته (دیوانه‌ای از قفس پرید)[۱] (۱۹۷۵، برندۀ جایزۀ اسکار)، تلألو (درخشش)[۲] (۱۹۷۹)، دوران مهرورزی[۳] (۱۹۸۳، برندۀ جایزۀ اسکار)، و بتمن[۴] (۱۹۸۹). در ۱۹۹۴ جایزۀ یک عمر فعالیت سینمایی را از مؤسسۀ فیلم امریکا دریافت کرد. از دیگر جوایز اوست: جایزۀ اسکار برای بازی در فیلم بهتر از این نمی‌شد[۵] (۱۹۹۸) و جایزۀ سسیل ب دومیل[۶] برای یک عمر فعالیت سینمایی در مراسم گلدن گلوب[۷] (۱۹۹۹). در اواخر دهۀ ۱۹۶۰ در فیلم‌هایی چون ایزی رایدر[۸] ( ۱۹۶۹) و پنج قطعۀ آسان[۹] (۱۹۷۰) روحیۀ ناسازگار و متزلزل جوانان امریکا را به‌نمایش گذاشت؛ سپس از ستارگان روز سینمای هالیوود شد و در فیلم‌های گوناگونی چون محلۀ چینی‌ها[۱۰] (۱۹۷۴) و چند مرد خوب[۱۱] (۱۹۹۲) بازی کرد. نیکلسون چند فیلم نیز کارگردانی کرده است، همچون دو جِیک[۱۲] (۱۹۹۰)، که دنباله‌ای بر محلۀ چینی‌هاست.

 


 1. One Flew Over the Cuckoo’s Nest
 2. The Shining
 3. Terms of Endearment
 4. Batman
 5. As Good As It Gets
 6. Cecil B DeMille
 7. Golden Globe
 8. Easy Rider
 9. Five Easy Pieces
 10. Chinatown
 11. A Few Good Men
 12. The Two Jakes