پواتیه، سیدنی (۱۹۲۴)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

سیدنی پواتیه (میامی 20 فوریه ۱۹۲۷م- لس‌ انجلس ۶ ژانویه ۲۰۲۲م) (Poitier, Sidney)

سیدنی پواتیه
Sidney Poitier
زادروز میامی 20 فوریه ۱۹۲۷م
درگذشت لس‌ انجلس ۶ ژانویه ۲۰۲۲م
ملیت امریکایی
شغل و تخصص اصلی بازیگر
شغل و تخصص های دیگر کارگردان
آثار راه فراری نیست؛ جنگل تخته سیاه؛ چیز با ارزش؛ زنبق‌های مزرعه؛ در گرمای شب؛ متخصص‌ها
گروه مقاله سینما
جوایز و افتخارات اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد (زنبق‌های مزرعه)
سیدنی پواتیه

بازیگر و کارگردان امریکایی سینما. از بزرگ‌ترین ستارگان سیاه‌پوست هالیوود است که با فیلم راه فراری نیست[۱] (۱۹۵۰) به‌شهرت رسید. در سال 1955 برای ایفای اولین نقش مهم خود در سینما، در فیلم جنگل تخته سیاه[۲] بازی کرد. هدایت و رهبری ریچارد بروکس[۳] در این فیلم به پواتیه کمک شایانی کرد تا بتواند در اولین فیلم مهم خود، چهره‌ای در خور داشته باشد. از دیگر فیلم‌های اوست: چیز با ارزش[۴] (۱۹۵۷) ، زنبق‌های مزرعه[۵] (۱۹۶۳)، در گرمای شب[۶] (۱۹۶۷) و متخصص‌ها[۷] (۱۹۹۲)؛ 9 فیلم، از جمله فیلم‌هایی چون جنون زندان[۸] (۱۹۸۰) و روح پدر[۹] (۱۹۹۰) را نیز کارگردانی کرده است.

سیدنی پواتیه در میامی[۱۰]، فلوریدا، به‌دنیا آمد. در سال‌های طولانی بازیگری‌اش به فروریختن مرزبندی‌های نژادی در هالیوود یاری رساند و از همکاری در طرح‌هایی که نسبت به بازیگران سیاه‌پوست تبعیض روا می‌داشتند، امتناع می‌کرد. نخستین بازیگر سیاه‌پوست مرد بود که، برای بازی در فیلم زنبق‌های مزرعه، برندۀ جایزۀ اسکار شد؛ پواتیه در این فیلم یک کارگر سیاه‌پوست آواره و بی‌جا و مکان است که دست روزگار او را به طرف نیومکزیکو می‌کشاند و در آن‌جا بدون هیچ چشم‌داشتی ، به تعدادی راهبه خارجی کمک می‌کند تا بتوانند ساختمان نیمه‌تمام کلیسایشان را تکمیل کنند.

پواتیه از سال 1984 به بعد در سینما کم‌تر فعالیت کرد و به تلویزیون روی آورد. فیلم تلویزیونی فرزندان بلغار در سال 1995 و قسمت دوم تقدیم با عشق در سال 1996 همچنین فیلم شغال[۱۱] در سال 1997 از مهم‌ترین فعالیت‌های تلویزیونی پواتیه به شمار می‌رود. زندگی‌نامه‌اش با نام، این زندگی[۱۲]، را در ۱۹۸۰ منتشر ساخت و جایزۀ مؤسسۀ فیلم امریکا را برای یک عمر فعالیت سینمایی در ۱۹۹۲ دریافت کرد.

  1. No Way Out
 2. Blackboard Jungle
 3. Richard Brooks
 4. Something of Value
 5. Lilies of the Field
 6. In the Heat of the Night
 7. Sneakers
 8. Stir Crazy
 9. Ghost Dad
 10. Miami
 11. The Jackal
 12. This Life