چیستا یثربی

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
چیستا یثربی
زادروز تهران 27 مهر ۱۳۴۷ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل دکترای روان‌شناسی تربیتی- کانادا
شغل و تخصص اصلی نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر
شغل و تخصص های دیگر شاعر و مترجم
آثار سلام به ناممکن (مجموعه شعر، نشر افق- 1376)؛ راحیل (نمایش‌نامه، جهاد دانشگاهی- 1377)؛ آبی کوچک عشق: گزینه‌ی اشعار عاشقانه‌ی جهان (نشر نامیرا- ۱۳۷۸)
گروه مقاله تئاتر
چیستا یثربی
چیستا یثربی

چیستا یثربی (تهران 27 مهر ۱۳۴۷ش- )


نمایش‌نامه‌نویس، نویسنده، مترجم، شاعر و کارگردان تئاتر. فارغ‌التحصیل فوق لیسانس روان‌شناسی تربیتی از دانشگاه الزهراء، دکترای همین رشته از کانادا و دارای مدرک روزنامه‌نگاری از یونیسف است. از ۲۰ سالگی کار در مطبوعات را آغاز نمود و با بسیاری از نشریات در زمینه‌های تخصصی خود همکاری کرد. از چیستا یثربی که از استعدادهای مختلفی در زمینه‌ی هنر و ادب بهره‌مند است تاکنون نمایش‌نامه‌های زیادی به روی صحنه رفته که برخی از آنها را خود او کارگردانی کرده است. او که پایان‌نامه‌ی دوره‌ی فوق لیسانس خود را در زمینه‌ی تئاتردرمانی به انجام رسانیده و چندین سال به عنوان مدرس و کارشناس تئاتردرمانی و پرورش خلاقیت با کودکان و نوجوانان کار کرده، اکنون نیز به عنوان مدرس این رشته در دانشگاه الزهراء سرگرم کار است. یثربی که فعالیتش را در تئاتر از سال 1368 آغاز کرده چندین بار نیز به خاطر نبوغی که در نمایش‌نامه‌نویسی و کارگردانی به خرج داده موفق به گرفتن جوایز و تقدیرنامه‌هایی از جشنواره‌ی بین‌المللی فجر و دیگر جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی شده است.

از جمله نمایش‌نامه‌های او به «سرخ سوزان»، «جمعه دم غروب»، «دو مرد و یک نیمکت»، «پهلوون ریزه»، «میهمان سرزمین خواب»، «دخترک شب طولانی»، «شعبده و طلسم جریره»، «زنی از سپیده‌دمان»، «افسانه‌ی زن سرخ‌پوش» و «عروسان مرگ» می‌توان اشاره کرد. یثربی که از هنر شاعری نیز بهره‌مند است، نخستین دفتر شعر خود را به نام «سلام به ناممکن» انتشار داد و امروز افزون بر کار تخصصی‌اش (تئاتردرمانی و تدریس در دانشگاه) مسئولیت نشر نامیرا را نیز بر عهده دارد.

وی نمایش‌نامه‌هایی چون «جمعه دم غروب»، «چنگیزخان»، «اتاق تاریک»، «کارناوال با لباس خانه»، «حیاط خلوت»، «مهمان سرزمین خواب»، «زنی که تابستان گذشته رسید»، «سرخ سوزان»، «یه شب دیگر هم بمان سیلویا» و «زنی برای همیشه» را کارگردانی کرده است. همچنین نویسنده‌ی فیلم‌های سینمایی «دعوت» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا و «عکس دسته‌جمعی خانم بزرگ» به کارگردانی سیما تیرانداز بوده است.


از چیستا یثربی در حوزه‌هایی که ذکر شد بالغ بر 40 عنوان کتاب منتشر شده است که به برخی اشاره می‌کنیم: سلام به ناممکن (مجموعه شعر، نشر افق- 1376)؛ راحیل (نمایش‌نامه، جهاد دانشگاهی- 1377)؛ آبی کوچک عشق: گزینه‌ی اشعار عاشقانه‌ی جهان (نشر نامیرا- ۱۳۷۸)؛ عشق در زمان ما: سه قصه‌ی روان‌شناختی (ترجمه و تحلیل، نشر نامیرا- ۱۳۷۸)؛ دو زن و دو مرد در آکواریوم: تجربه‌ای در تئاتردرمانی (ترجمه و تحلیل- ۱۳۷۹)؛ قصه‌های جزیره (ترجمه با همکاری نسیم سلطان‌زاده و شقایق قندهاری- ۱۳۷۹)؛ یک زرافه و نسیم و خواب مارلین (ترجمه‌ی آثاری از شل سیلور استاین و مایکل دوگان، نشر نامیرا- 1379)؛ باغ وحش رویایی و هیجده سال به بالا ممنوع (ترجمه‌ی آثاری از شل سیلور استاین و فالکو، نشر نامیرا- 1379)؛ شعبده و طلسم (نمایش‌نامه، نشر نامیرا- 1380)؛ سلام خانم لوپز (مجموعه داستان، نشر نامیرا- 1384)؛ آخرین پری کوچک دریا (نمایش‌نامه، نشر قطره- 1388)؛ به جای کلمات من نشسته‌ای (مجموعه شعر، نشر تکا- 1389)؛ کفش‌های آبنباتی (ترجمه رمان، نشر پوینده- 1390).