کانی مانگا

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

کانی مانگا


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی سیف‌الله داد. داد به عنوان نویسنده و کارگردان این اثر را در گونه‌ی جنگی در سال 1366 تولید کرده است. کانی مانگا در سال اکرانش پرفروش‌ترین فیلم سال و از مشهورترین فیلم‌های جنگی سینمای ایران است. همچنین این فیلم طی سال‌های متوالی در سینماها اکران شده و از این حیث نیز در سینمای ایران رکورددار است. اسم فیلم به نام منطقه‌ای از کردستان ایران اشاره دارد. کانی مانگا در ششمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر اکران شد و جز جایزه‌ی ویژه‌ی هیات داوران، سیمرغ بهترین تدوین (روح‌الله امامی) و بهترین جلوه‌های ویژه (محمدرضا شرف‌الدین) را نصیب عواملش کرد.


خلاصه‌ی داستان

یك هواپیمای عراقی در منطقه‌ی كانی مانگا ـ واقع در كردستان ایران ـ سقوط می‌كند و خلبان آن كه جان سالم به در برده می‌گریزد. گروهی تكاور زیر نظر سروان یاوری مأمور می‌شوند تا خلبان را به اسارت درآورند. یكی از گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی به سركردگی «كاك هوشنگ» وارد كارزار می‌شود تا خلبان را نجات بدهد. تكاوران با اعضای گروه مسلح درگیر می‌شوند و خلبان عراقی را دستگیر می‌كنند. هلی‌كوپترهای عراقی برای مقابله به منطقه اعزام می‌شوند و با هلی‌كوپترهای ایرانی نبرد هوایی را آغاز می‌كنند. درگیری به سود نیروهای ایرانی خاتمه می‌یابد و هوشنگ قبل از مرگ اعتراف می‌كند كه برادر یاوری، دوست دیرینش، را به دلیل خودداری از همكاری با گروهش كشته است.


عوامل فیلم

کارگردان: سیف‌الله داد

تهیه‌کننده: هدایت فیلم (عبدالله باکیده)

نویسنده: سیف‌الله داد

بازیگران: فرامرز قریبیان؛ علی ثابت‌فر؛ عبدالرضا اکبری؛ کاظم افرندنیا؛ رضا رویگری؛ منصور والامقام؛ عزیز حاتمی؛ نعمت افشاریان؛ رضا صفایی‌پور؛ داوود موثقی؛ بهمن روزبهانی؛ منصور والامقام؛ ابوالفضل میرزایی

فیلم‌بردار: جمشید الوندی

تدوین: روح‌الله امامی

چهره‌پرداز: فرهنگ معیری؛ غلامرضا جهان‌میر

موسیقی: مجید انتظامی

طراح صحنه و لباس: محمدتقی رضوی