کتاب قانون (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی مازیار میری، تولید سال 1387. کتاب قانون در دوره‌ی دوازدهم جشن خانه‌ی سینما (1387) شرکت داشته و در 6 رشته نامزد دریافت تندیس زرین بوده، ولی جایزه‌ای دریافت نکرده است. نقش‌های اصلی فیلم را پرویز پرستویی و دارین حمزه، بازیگر لبنانی، بازی کرده‌اند.

زمان فیلم: 90 دقیقه


خلاصه‌ی داستان

مهندس رحمان توانا، كارمند عالی‌رتبه‌ی دولتی، در مأموریتی خارج از كشور، به یك دختر زیبای مسیحی دل می‌بندد. پس از ماجراهایی، سرانجام دختر به دین اسلام مشرف می‌شود و به همراه رحمان به ایران می‌آید. اما بازگشتش آغازگر ماجراهایی تازه است. از آن‌جا كه او به اختیار خود و با آگاهی كامل به اسلام گرویده، چالش جدی میان او و كسانی كه از طریق شناسنامه مسلمان هستند در می‌گیرد. اختلافاتی میان او و رحمان، خانواده‌ی رحمان، همكاران او و همه‌ی كسانی كه مناسبات و احكام شرع را در رفتار و گفتارشان رعایت نمی‌كنند، ایجاد می‌شود. به تدریج ادامه‌ی این اختلافات، گسترده‌تر می‌شود تا جایی كه زن نومسلمان، تصمیم به ترك ایران و گسستن از همسرش می‌گیرد. اما وقوع یك فاجعه‌ی ملی (زلزله‌ی بم) شناخت تازه‌ای از یك ملت به او می‌دهد. كسانی كه با همه‌ی ضعف‌های كوچك و ناچیزشان، در وقت خطر، حماسه‌آفرین می‌شوند و معنای تازه‌ای از اتحاد و انسجام را به نمایش می‌گذارند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید فیلم

کارگردان: مازیار میری

نویسندگان: محمد رحمانیان و مازیار میری

تهیه‌کننده: محسن علی‌اکبری

مدیر فیلم‌برداری: علیرضا پورامین

تدوینگر: محمدرضا مویینی

آهنگساز: محمدرضا علیقلی

طراح چهره‌پردازی: سودابه خسروی

صدابردار: یدالله نجفی

طراح صحنه و لباس: شیوا رشیدیان

بازیگران: پرویز پرستویی؛ دارین حمزه؛ داوود فتحعلی‌بیگی؛ سیدمهرداد ضیایی؛ فریبا جدیكار؛ نگار جواهریان؛ نیره فراهانی؛ فریده سپاه‌منصور؛ روشنك عجمیان؛ ویشکا آسایش؛ احمد محبی سنگری