گرگها (مجموعه تلویزیونی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
صحنه‌ای از سریال
صحنه‌ای از سریال

مجموعه‌ی تلویزیونی به کارگردانی داوود میرباقری و تهیه‌کنندگی بهروز خوش‌رزم و مجید گل‌بابایی. این سریال محصول بهمن ۱۳۶۵ تا تابستان ۱۳۶۶ است و در پاییز سال ۱۳۶۷، در ۱۲ قسمت از شبکه‌ی یک سیما پخش شده است.

گرگ‌ها در گذشته‌ای خیالی اتفاق می‌افتد. جایی که محکومیت فردی بی‌گناه به اعدام به دست حاکم ظالم سبب آشفتگی حکیم شهر شده و او بر علیه حاکم شهر طغیان کرده و به کمک مردم سبب سرنگونی حکومت ظلم و آزادی اسرا می‌شود. ماجراها و وقایع این سریال نمادین بوده، اما سعی شده مفاهیمی چون انقلاب، عشق، ظلم‌ستیزی و رشوه‌خواری در آن به تصویر کشیده شود.

میرباقری که خود نویسندگی این اثر را برعهده داشته برای اجرای این مجموعه جمع زیادی از بازیگران مشهور سینمای ایران همچون علی نصیریان، ثریا قاسمی، داوود رشیدی، محمدعلی کشاورز، بهزاد فراهانی، سیاوش طهمورث، ژاله علو، راضیه برومند، آتیلا پسیانی، حسین پناهی، بیوک میرزایی و منوچهر حامدی را دور هم گرد آورد. موسیقی این سریال توسط مجید انتظامی ساخته شده است که از نقاط قوت مجموعه به شمار می‌رود. سرپرست گویندگان این مجموعه که مانند اکثر محصولات آن سال‌های سیما صداگذاری شده، برعهده‌ی ثریا قاسمی بوده است. در این مجموعه رفعت هاشم‌پور به جای ثریا قاسمی، و ناصر طهماسب، حسین عرفانی، احمد رسول‌زاده و منوچهر والی‌زاده به جای شخصیت‌های دیگر به صداپیشگی پرداخته‌اند.

مدیریت فیلم‌برداری گرگ‌ها را محمدرضا کاظمی برعهده داشت. طراحی چهره‌پردازی توسط بیژن محتشم، اجرای گریم توسط مهری شیرازی و مرتضی اردستانی، نورپردازی احمد بنده‌ای، طراحی دکور و صحنه توسط بیژن حدادی، طراحی لباس توسط نازنین قزاق‌نوری و کیانوش امیری انجام شده است. این مجموعه بارها توسط شبکه‌های مختلف سیما بازپخش شده است.