گزارش یک جشن (فیلم سینمایی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
رضا کیانیان و ابراهیم حاتمی‌کیا در پشت صحنۀ فیلم
رضا کیانیان و ابراهیم حاتمی‌کیا در پشت صحنۀ فیلم

Report of a celebration (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا، تولید سال 1389ش. گزارش یک جشن با حضور در بخش سودای سیمرغ بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و پس از آن به دلیل پرداختش به حوادث بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ ریاست جمهوری ایران توقیف و از اکرانش جلوگیری شد. فیلم، واکنش تندی بود نسبت به آنچه که کشور در یکی دو سال گذشته از سر گذرانده بود. گزارش یک جشن در جشنوارۀ فیلم فجر در بخش‌های بهترین طراحی صحنه و لباس (سارا سمیعی) و بهترین صدابرداری (آرش برومند) نامزد دریافت جایزه بوده است.

زمان فیلم: 97 دقیقه


خلاصۀ داستان

داستان گزارش یک جشن از یک مؤسسۀ ازدواج شروع می‌شود که تحت مدیریت زن مذهبی و دانایی به نام بانو (با بازی رؤیا تیموریان) اداره می‌شود. در روزی که ماجرای فیلم در آن سپری می‌شود، قرار است یک عروسی در این مؤسسۀ ازدواج که در واقع یک کارخانۀ صابون‌سازی قدیمی است برگزار شود و جوانان عضو این مؤسسه شور و شوق بسیاری برای آن دارند. اما برگزاری این عروسی با ورود یک مأمور نیروی انتظامی (با بازی رضا کیانیان) که حامل حکمی مبنی بر پلمب شدن مؤسسه است مختل می‌شود. گزارش یک جشن به طور ضمنی، مسائل انتخابات سال 1388 را به نحوی دیگر نمایش داده است.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: ابراهیم حاتمی‌كیا

تهیه‌کننده: محمد پیرهادی

مدیر فیلمبرداری: فرشاد محمدی

تدوینگر: مهدی حسینی‌وند

آهنگساز: كارن همایونفر

صدابردار: آرش برومند

صداگذار: محسن روشن

طراح صحنه: سارا سمیعی

طراح لباس: نازنین خزاعی

طراح چهره‌پردازی: مهین نویدی

بازیگران: رضا كیانیان؛ مریلا زارعی؛ رؤیا تیموریان؛ طناز طباطبایی؛ داریوش ارجمند؛ شبنم مقدسی؛ بهروز شعیبی؛ اصغر نقی‌زاده؛ سیامک صفری؛ محمد كارت