گزارش (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم
از صحنه‌های فیلم
از صحنه‌های فیلم

گزارش The Report (1977 film)

نخستین فیلم بلند سینمایی عباس کیارستمی برای بزرگسالان، تولید سال 1356ش. کیارستمی پیش از گزارش چندین فیلم کوتاه، بلند و نیمه‌بلند را برای گروه سنی کودک و نوجوان در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ساخته است. گزارش را بهمن فرمان‌آرا تهیه کرده و مدیریت فیلم‌برداری‌اش به عهده‌ی علیرضا زرین‌دست بوده است. این فیلم از اواسط دهه‌ی 1370 تا میانه‌ی دهه‌ی بعد ضمن حضور در بخش مسابقه‌ی جشنواره‌ها‌ی بین‌المللی‌ای چون لوکارنو، فوروم دزایماژ پاریس، سائوپائولو و تسالوینکی به نمایش درآمده و در ایران نیز در سال 1356 اکران شده است. گزارش را می‌توان فیلمی متفاوت با سبک همیشگی عباس کیارستمی دانست، زیرا خط داستانی پیچیده‌تری را دنبال می‌کند و وقایع آن در شهر اتفاق می‌افتد. او با وجود علاقه‌اش به سینمای مستند و رئالیستی، با فیلم گزارش برای اولین بار سینمای داستانی را هم تجربه کرد. ناتوانی فرد انسانی در مقابل اجتماع موضوع اصلی اين فيلم است؛ اجتماعی که آدم اصلی فيلم در آن زندگی می‌کند، مسائلش را می‌شناسد، گام‌هايش را برای بهبود وضع خود برمی‌دارد، اما نمی‌تواند متناسب با شرايط درونی خود عمل کند. او استعداد هماهنگ کردنِ خود را با شرايط ندارد، يا کوشش نمی‌کند خود را با شرايط هماهنگ کند، و به‌همين دليل خسته و پرخاش‌جو است. گزارش نخستين بار در ششمين جشنواره‌ی فيلم تهران نمايش داده شد و انعکاس هنرمندانه‌ی واقعيت در آن، نظر مخاطبان را گرفت. فیلم‌نامه‌ی گزارش را خود کیارستمی نوشته است.


خلاصه‌ی داستان[۱]

محمد فیروزکوهی، ممیز مالیاتی وزرات دارایی، در اداره متهم به گرفتن رشوه و حکم تعلق او صادر می‌شود. در خانه نیز با صاحب خانه و همسرش اعظم درگیری و مرافعه دارد. محمد پس از یک دعوای خانوادگی همسرش را کتک می‌زند و با فرزند خردسالش خانه را ترک می‌کند. وقتی محمد به خانه بازمی‌گردد اعظم را که با خوردن قرص اقدام به خودکشی کرده است در حال بی‌هوشی می‌یابد. محمد همسرش را به بیمارستان می‌برد و شب را نزد او به صبح می‌رساند. سپس بعداز اطمینان از سلامتی اعظم، با خستگی و تردید، بیمارستان را ترک می‌کند.  


عوامل فیلم

کارگردان: عباس کیارستمی

نویسنده: عباس کیارستمی

تهیه‌کننده: بهمن فرمان‌آرا

مدیر فیلم‌برداری: علیرضا زرین‌دست

تدوینگر: ماه‌طلعت میرفندرسکی

طراح صحنه و دکور: احمد میرشکاری

چهره‌پرداز: ایرج سمندری؛ علی فرهادی

صدابردار: یوسف شهابی؛ اسکندر حاجی؛ دارا مبشر

بازیگران: کوروش افشارزاده؛ شهره آغداشلو؛ مصطفی طاری؛ مهدی منتظر؛ محمدباقر توکلی؛ هاشم ارکان؛ مهرنوش اردپور؛ طناز اسماعیلی؛ موسی افشار