از رئیس جمهور پاداش نگیرید (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

از رئیس‌جمهور پاداش نگیرید Do not reward the president (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی کمال تبریزی، تولید سال 1387ش. این فیلم که در گونۀ کمدی به مسائل سیاسی دورۀ دولت محمود احمدی‌نژاد پرداخته است دو بار برای جشنواره فیلم فجر (دوره‌های بیست و هفتم و بیست و هشتم) فرستاده شد، اما قبل از آغاز جشنواره بیست و هشتم، وزارت ارشاد اسلامی وقت به دلیل‌ عدم رعایت معیارها و موازین ارزشی فیلم را توقیف کرد. فیلم که عنوان ابتدایی‌اش پاداش بود نهایتاً پس از نزدیک به 7 سال از تولیدش با اعمال تغییرات زیادی (حذف کردن 15 دقیقه و اضافه کردن صحنه‌هایی جدید) مجوز اکران گرفت و از 3 تیر 1394 به نمایش درآمد. این اثر آخرین حضور زنده‌یاد احمد آقالو در سینما بوده است. فیلمنامۀ از رئیس جمهور پاداش نگیرید را محمد رحمانیان و رضا مقصودی نوشته‌اند و کمال تبریزی خود نقش محمدجواد ظریف را در فیلم بازی کرده. ایفای نقش اصلی فیلم به عهدۀ حسن معجونی بوده است.

از رئیس جمهور پاداش نگیرید فاقد ایده‌های جذاب و کمدی است و بار اصلی طنز فیلم برعهدۀ خلاقیت فردی بازیگران است. از حضور متفاوت و قابل تحسین آشا محرابی در سه نقش گرفته تا حضور قابل تأمل آتیلا پسیانی در نقش حاج زینی. و خاصه نقش‌آفرینی تحسین‌برانگیز حسن معجونی که به تنهایی بار طنز فیلم را با هنرنمایی و خلاقیت منحصربه‌فردش به دوش می‌کشد.

زمان فیلم: 90 دقیقه


خلاصۀ داستان

یکی از مدیران ارشد دولتی به صورت کاملاً اتفاقی (به عنوان تشویق کاری) به سفر حج می‌رود و در این سفر اتفاقاتی برایش می‌افتد که ظاهرش خوشایند نیست، اما همۀ این اتفاقات ناخوشایند باعث می‌شود به معنا و مفهومی از سفر دست پیدا کند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسندگان: رضا مقصودی و محمد رحمانیان

بازیگردان و انتخاب بازیگران: حبیب رضایی

تهیه‌کننده: مهدی کرمی

مدیر فیلمبرداری: محمدرضا سکوت

صدابردار: بهمن اردلان

طراح صحنه و لباس: محسن شاه‌ابراهیمی

طراح چهره‌پردازی: مجید اسکندری

بازیگران: حسن معجونی؛ آتیلا پسیانی؛ آشا محرابی؛ بهمن زرین‌پور؛ صابر ابر؛ اصغر نقی‌زاده؛ رضا بهبودی؛ روح‌الله حق‌گوی لسان؛ صبا مهری؛ احمد آقالو؛ کمال تبریزی