اسب حیوان نجیبی است (فیلم سینمایی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Revision as of 06:45, 22 August 2023 by Reza rouzbahani (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Horses Are Noble Animals

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی عبدالرضا کاهانی، تولید سال 1389. این فیلم کمدی به دلیل شکایت نیروی انتظامی و مخالفت‌های وزارت ارشاد، پس از ۷ ماه مجوز اکران در داخل ایران را به دست آورد، اما مانند فیلم پیشین کاهانی (هیچ) مجوز اکران خارجی دریافت نکرد و از نمایش‌های جهانی بازماند. پخش‌کنندۀ جهانی فیلم که اقدام به رایزنی برای نمایش فیلم در خارج از کشور کرده بود با پذیرش فیلم در بخش مسابقه از سوی چند فستیوال معتبر روبه‌رو شد، اما وزارت ارشاد اقدام به متوقف کردن فعالیت‌های پخش‌کننده نمود و از نمایش فیلم جلوگیری کرد. این فیلم در بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشته و تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد (رضا عطاران) را از پانزدهمین دورۀ جشن خانه سینما دریافت کرده است. فیلم موضوعی جنجالی دارد که پیش از آن کم‌تر کارگردانی اجازۀ پرداختن به آن را یافته است. این‌که یک خلافکار لباس پلیس را بر تن کند و برود ملت را سرکیسه کند، سوژه‌ای نبوده که در سیستم نظارتی و ارشاد جمهوری اسلامی ایران به راحتی بتواند مجوز ساخت یا نمایش بگیرد و همین مسأله باعث به تعویق افتادن اکران فیلم و پس از دریافت مجوز هم سبب اخلال در اکرانش شده است.

مدت فیلم: 90 دقیقه


خلاصۀ داستان

این فیلم دربارۀ یک مجرم زندانی است که به مدت بیست‌وچهارساعت از زندان مرخصی گرفته و در این مدت می‌کوشد به زعم خود، اسباب سوءاستفاده از گروهی از مردم را فراهم آورد. رضا عطاران در نقش این مجرم لباس پلیس بر تن می‌کند و می‌کوشد تا رشوه بگیرد، اما همه‌چیز به سادگی پیش نمی‌رود.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: عبدالرضا کاهانی

تهیه‌کننده: سلیمان علی‌محمد

مدیر فیلمبرداری: محمدرضا سکوت

تدوینگر: شیما منفرد

آهنگساز: کارن همایونفر

صدابردار: جهانگیر میرشکاری

طراح چهره‌پردازی: نوید فرح‌مرزی

طراحان صحنه و لباس: عبدالرضا کاهانی و فرحناز نادری

بازیگران: رضا عطاران؛ حبیب رضایی؛ پارسا پیروزفر؛ مهتاب کرامتی؛ کارن همایونفر؛ باران کوثری؛ مهران احمدی؛ ماهایا پطروسیان؛ بابک حمیدیان؛ پانته‌آ بهرام؛ اشکان خطیبی؛ احمد مهرانفر