جهانگیر میرشكاری

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
جهانگیر میرشكاری
زادروز آبادان 7 مرداد 1326ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل مدرسه‌ی عالی تلویزیون و سینما
شغل و تخصص اصلی صدابردار سینما، تلویزیون و موسیقی
آثار کیمیا (۱۳۷۳)؛ لیلا (۱۳۷۵)؛ هیچ (۱۳۸۸)؛ شاید وقتی دیگر (۱۳۶۶)؛ کلوزآپ (۱۳۶۸)؛ سگ‌کشی (۱۳۷۹)؛ کاغذ بی‌خط (۱۳۸۰) و مهمان مامان (۱۳۸۲)
گروه مقاله سینما
جوایز و افتخارات چهار سیمرغ بلورین و یک لوح زرین از جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم فجر
جهانگیر میرشكاری
جهانگیر میرشكاری

جهانگیر میرشكاری (آبادان 7 مرداد 1326ش-  )

صدابردار ایرانی سینما، تلویزیون و موسیقی. پس از پایان تحصیلات متوسطه به مدرسه‌ی عالی تلویزیون و سینما راه یافت و در سال 1351 از این مدرسه فارغ‌التحصیل شد. او که صدابرداری بیشترین آثار بعد از انقلاب بهرام بیضایی را انجام داده، کار صدابرداری در سینما را از سال ۱۳۶۵ با فیلم "باشو غریبه‌ی کوچک" آغاز کرده است.

میرشکاری با دریافت چهار سیمرغ بلورین و یک لوح زرین از جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم فجر در گروه رکوردداران این جشن سینمایی کشور قرار می‌گیرد. او برای اولین‌ بار در سال ۱۳۶۵ با صداگذاری خانه دوست کجاست (عباس کیارستمی) و اجاره‌نشین‌ها (داریوش مهرجویی) لوح زرین جشنواره‌ی فیلم فجر را از آن خود کرد. در سال ۱۳۶۸ برای فیلم زیر بام‌های شهر (اصغر هاشمی)، در سال ۱۳۷۰ برای فیلم هنرپیشه (محسن مخملباف)، در سال ۱۳۷۵ برای فیلم سرزمین خورشید (احمدرضا درویش) و در سال 1378 برای فیلم متولد ماه مهر برنده‌ی سیمرغ بلورین جشنواره‌ی فیلم فجر شده است. میرشکاری در چندین دوره‌ی جشن خانه‌ی سینما نیز برنده بوده است. او همچنین در سی و دومین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1392) برای یک عمر فعالیتش در حوزه‌ی صدابرداری فیلم مورد تقدیر قرار گرفته است.

او در سال 1372 از خدمات صدا و سیما بازنشسته شده است. میرشکاری در صدابرداری، صداگذاری و میكس خلاقیت‌هایی از خود نشان داده كه نمونه‌ای از آن را در فیلم سینمایی میكس (داریوش مهرجویی) می‌توان شنید. میرشکاری در اكثر فیلم‌های شاخص سینمای بعد از انقلاب همكاری داشته. او در فیلم‌های تاج محل (۱۳۹۱)، مزاحم (۱۳۸۰)، میکس (۱۳۷۸) و درخت گلابی (۱۳۷۶) ضمن صدابرداری به عنوان بازیگر نیز حضور داشته است.

تعدادی از فیلم‌های شاخص سینما که صدابرداری، صداگذاری و میکس آنها به عهده‌ی جهانگیر میرشکاری بوده است: دره‌ی شاپرک‌ها (۱۳۷۰)؛ بانو (۱۳۷۰)؛ سارا (۱۳۷۱)؛ کیمیا (۱۳۷۳)؛ لیلا (۱۳۷۵)؛ هیچ (۱۳۸۸)؛ شاید وقتی دیگر (۱۳۶۶)؛ کلوزآپ (۱۳۶۸)؛ سگ‌کشی (۱۳۷۹)؛ کاغذ بی‌خط (۱۳۸۰) و مهمان مامان (۱۳۸۲).