لیلا (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
کاور فیلم
کاور فیلم

فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی داریوش مهرجویی. مهرجویی به عنوان کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده این فیلم را در سال 1375 تولید کرده است. لیلا که برای نخستین بار در پانزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر به نمایش درآمد و به دلیل رقابت با دو فیلم درخشان از احمدرضا درویش و مجید مجیدی نتوانست توفیقی به دست بیاورد، سال بعد در دوازدهمین دوره‌ی منتخب نویسندگان و منتقدان سینمایی به عنوان برترین فیلم سال انتخاب شد. همچنین این فیلم که پایانی بر چهار‌گانه‌ی بانو- سارا- پری- لیلا است از آثار تحسین شده‌ی مهرجویی به شمار می‌آید و فیلم‌نامه‌اش چون دو اثر دیگر اقتباسی و بر اساس داستانی از مهناز انصاریان نوشته شده است.


خلاصه‌ی داستان

لیلا و رضا در یک مراسم شله‌زردپزان همدیگر را می‌بینند و چندی بعد با هم ازدواج می‌کنند. آن دو، بعد از مدتی زندگی متوجه می‌شوند که لیلا نمی‌تواند فرزندی به دنیا بیاورد. آن‌ها درمان‌های متعدد و آزمایش‌های گوناگونی را دنبال می‌کنند اما همه بدون نتیجه می‌ماند. در این میان هر چند برای رضا بچه‌دار نشدن لیلا اهمیتی ندارد، اما مادرش لیلا را تحت فشارهای شدید قرار می‌دهد و از او می‌خواهد که اجازه دهد برای رضا همسری بگیرند تا فرزندی برای او بیاورد و سپس همسر دوم رضا از زندگی آن‌ها خارج شود. فشارهای مادر رضا بالاخره کارگر می‌افتد و لیلا رضا را راضی می‌کند. بدون اطلاع خانواده‌ی لیلا ازدواج مجدد رضا با گیتی (شقایق فراهانی) انجام می‌شود. اما شب عروسی، لیلا به خانه‌ی مادرش پناه می‌برد و حاضر نمی‌شود به زندگی رضا برگردد. رضا این عمل را خلاف قول‌های قبلی لیلا می‌داند و مدتی بعد همسر دومش را طلاق داده و فرزند دختری را که از او دارد به مادرش می‌سپارد و خود تنها زندگی می‌کند. گیتی مجدداً ازدواج می‌کند و رضا هم با خواهش‌های مکرر از لیلا و خانواده‌ی او، روزی در همان مراسم شله‌زردپزان با دخترش باران به دیدار لیلا می‌رود.


برخی از جوایز

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم زن (جمیله شیخی) از پانزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن (لیلا حاتمی) از پانزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ تندیس بهترین کارگردانی از اولین دوره‌ی جشن خانه‌ی سینما (1376)؛ تندیس بهترین فیلم‌نامه از اولین دوره‌ی جشن خانه‌ی سینما (1376).


عوامل فیلم

کارگردان: داریوش مهرجویی

تهیه‌کننده: داریوش مهرجویی؛ فرامرز فرازمند

نویسنده: داریوش مهرجویی

بازیگران: لیلا حاتمی؛ علی مصفا؛ جمیله شیخی؛ توران مهرزاد؛ امیر پایور؛ شقایق فراهانی؛ محمدرضا شریفی‌نیا

فیلم‌بردار: محمود کلاری

موسیقی: کیوان جهانشاهی

تدوین: مصطفی خرقه‌پوش

طراح صحنه و لباس: ژیلا مهرجوییaecinema