سارا (سینما)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی داریوش مهرجویی، محصول سال ۱۳۷۱ش. یکی از فیلم‌های چهارگانه‌ی کارگردان (بانو، سارا، پری و لیلا) است که به جست‌وجو در لایه‌های پنهان روح آدمی می‌پردازد و وابستگی‌های درونی انسان را آشکار می‌سازد. داستان فیلم درباره‌ی زنی است به نام سارا که برای تأمین مخارج بیماری همسرش، حسام، از یکی از همکاران او در بانک به‌نام گشتاسب کمک مالی می‌گیرد. گشتاسب که متهم به جعل اسناد شده است و موقعیت شغلی‌اش در بانک دچار مخاطره می‌شود از سارا می‌خواهد از طریق اعمال نفوذ در حسام، که رئیس بانک شده است، بر سر شغلش بماند. پس از این‌که حسام از ماجرا آگاه می‌شود ضمن مشاجره‌ی لفظی با سارا او را لایق زندگی نمی‌داند. سارا که می‌بیند شوهرش به فداکاری او پی نبرده است، آزرده‌خاطر خانه را ترک می‌کند. این فیلم برداشتی آزاد از نمایش‌نامه‌ی عروسکخانه اثر ایبسن، نمایش‌نامه‌نویس نروژی، است.

نقش اصلی سارا را نیکی کریمی بازی کرده و از بازیگران دیگر فیلم امین تارخ در نقش حسام (شوهر سارا)، خسرو شکیبایی در نقش گشتاسب و یاسمن ملک‌نصر را می‌توان نام برد.


برخی از جوایز

سیمرغ بلورین رشته‌های بهترین فیلم‌نامه (داریوش مهرجویی) و بهترین بازیگر نقش دوم زن (یاسمین ملک‌نصر) از بخش مسابقه‌ی سينمای ايران یازدهمین دوره جشنواره فیلم فجر (1371)؛ جایزه دومین فیلم منتخب تماشاگران از دوره پنجم جشنواره فیلم رن (فرانسه- 1372)؛ جوایز بهترین فیلم و بازیگر نقش اول زن از دوره پانزدهم جشنواره فيلم سه قاره نانت (فرانسه- 1372)؛ صدف طلایی بهترین فیلم و صدف نقره‌ای بازیگر نقش اول زن از چهل و یکمین دوره جشنواره فيلم سن سباستين (اسپانیا- 1372)


عوامل فیلم

کارگردان: داریوش مهرجویی

نویسنده: داریوش مهرجویی

تهیه‌کننده: هاشم سیفی؛ داریوش مهرجویی

مدیر فیلم‌برداری: محمود کلاری

بازیگران: نیکی کریمی، امین تارخ، خسرو شکیبایی، یاسمین ملک‌نصر، خدیجه شمسی، تینا رشیدی، سورن مناچیکانیان، زهرا محمودی، مهوش وقاری، فلور حجازی، احمد سعیدی‌نژاد، فرامرز روشنایی، ابراهیم تفرشی

تدوین: حسن حسندوست

طراح صحنه: فریال جواهریان

طراح لباس: ژیلا مهرجویی؛ آذر توکلی

صدابردار صحنه: اصغر شاهوردی

صداگذار: حسن حسندوست

میکس صدا: جهانگیر میرشکاری

طراح چهره‌پردازی: جلال‌الدین معیریانsourehcinema