کیمیا (تلویزیون)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
از صحنه‌های سریال
از صحنه‌های سریال

مجموعه‌ی درام تلویزیونی به کارگردانی جواد افشار، نویسندگی مسعود بهبهانی‌نیا و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی. کیمیا تاکنون طولانی‌ترین سریال (غیر طنزِ) تلویزیون ایران است که مجموعا در سه فصل، 110 قسمت 50 دقیقه‌ای، نخستین بار از 4 مهر 1394 تا 20 بهمن 1394ش از شبکه‌ی 2 سیما پخش شده است. کیمیا با وجود جذب مخاطبان زیاد، مورد نقدهای زیادی قرار گرفت که این نقدها از محتوا تا مسائل تکنیکی و فنی کار را در برمی‌گرفتند. در مجموعه بازیگران پرشماری بازی کرده‌اند که تعدادیشان از چهره‌های معروف تلویزیون و سینمای ایرانند.

این مجموعه داستان دختری به نام کیمیا پارسا (با بازی مهراوه شریفی‌نیا) را در سه برهه‌ی زمانی پیش از انقلاب، دوران انقلاب و جنگ تحمیلی، و زمان حال روایت می‌کند. فصل اول مجموعه فضای دهه‌ی 1340 و تحولات سیاسی و اجتماعی آن دوران و تاثیرش بر زندگی شخصی و اجتماعی کیمیا را روایت می‌کند. در این بخش فضای سیاسی پیش از انقلاب با تاکید بر نفوذ و اهمیت ساواک نمایش داده می‌شود. در فصل بعدی دوره‌ی جنگ تحمیلی و مبارزات مردمی برای استقلال کشور نشان داده می‌شود. در این بخش حضور شهید محمد جهان‌آرا در جریان مبارزات (با بازی حامد بهداد) به تصویر کشیده می‌شود. در نهایت دوران میان‌سالی کیمیا نمایش داده می‌شود.


برخی از بازیگران

مهراوه شریفی‌نیا، آزیتا حاجیان، حسن پورشیرازی، پوریا پورسرخ، پوراندخت مهیمن، حسن جوهرچی، مهدی پاکدل، رضا کیانیان، مهرداد ضیایی، عاطفه رضوی، مهدی سلطانی، نیکی کریمی، گلاره عباسی، میرطاهر مظلومی، محمدرضا شریفی‌نیا، شهین تسلیمی، زهرا سعیدی، خاطره حاتمی، منوچهر آذر، فخرالدین صدیق‌شریف، صدیقه کیانفر، سودابه بیضایی، برزو ارجمند، رضا توکلی


برخی از عوامل تولید

مدیر فیلم‌برداری: علیرضا رنجبران

مدیر تولید: فرشید رئوفی

طراح چهره‌پردازی: امیر اسکندری

طراح صحنه: بهزاد جعفرطادی

تدوین: خشایار موحدیان، سودابه سعیدنیا

آهنگ‌ساز: آرمان موسی‌پور

خواننده: علیرضا قربانی