اصغر همت

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
اصغر همت
زادروز شیراز 27 آذر 1331ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل کارشناسی نمایش- دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران
شغل و تخصص اصلی بازیگر
شغل و تخصص های دیگر چهره‌پرداز
آثار زشت و زيبا (۱۳۷۷)، هفت سنگ (۱۳۷۶)، ماه و خورشيد (۱۳۷۴)، علی و غول جنگل (۱۳۶۹)، در مسير تندباد (۱۳۶۷)
گروه مقاله سینما
خویشاوندان سرشناس افسر اسدی (همسر)
جوایز و افتخارات  لوح افتخار درجه‌ی یک بازیگری از شورای ارزشیابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (1381)
اصغر همت

اصغر همت (شیراز 27 آذر 1331ش- )

بازیگر و چهره‌پرداز ایرانی تئاتر، سینما و تلویزیون. فارغ‌التحصیل دوره‌ی کارشناسی نمایش از دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران است (1359). فعالیت هنری را با بازی در تئاترهای شیراز آغاز کرد. با ورود به دانشکده فعالیتش را در تهران پی گرفت و علاوه بر بازی، نمایش‌هایی چون سوءتفاهم (1365) و خدا را هجی کن (1358) را کارگردانی کرد. از جمله نمایش‌هایی که در آنها ظاهر شد می‌توان به اتللو در اعماق اجتماع و آهسته با گل سرخ اشاره کرد. وی در نمایش‌های پرشماری از جمله به کارگردانی حبیب دهقان‌نسب، هادی مرزبان، سعید پورصمیمی، هوشنگ توکلی، داوود میرباقری، حمید امجد و محمود استادمحمد بازی کرده است.

همت فعالیت سینمایی را از سال 1356 با بازی در فیلم سرخ‌پوست‌ها آغاز کرده و حضورش در تلویزیون نیز با سریال هزاردستان (1358- 1366) بوده است. افسر اسدی، بازیگر، همسر اوست. از افتخارات و فعالیت‌های مهم وی می‌توان به این موارد اشاره کرد: دریافت لوح افتخار درجه‌ی یک بازیگری از شورای ارزشیابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (1381)؛ عضویت در گروه تئاتر آریا (شیراز)؛ عضویت در گروه تئاتر پارس (شیراز)؛ تدریس تئاتر در آموزشگاه‌ها و دانشکده‌های هنری از جمله کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مدرسه‌ی عالی بازیگری، دانشگاه سوره و دانشگاه بنی‌اکرم (تبریز) از سال 1354 تا 1381؛ مدیریت گروه نمایش موسسه‌ی آموزش عالی سوره از 1379 تا 1381.


گزیده‌ی فعالیت‌های هنری

بازیگری سینما: پری دريايی (۱۳۹۴)، تگرگ و آفتاب (۱۳۹۳)، يه حبه قند (۱۳۸۸)، آخرين ملكه‌ی زمين (۱۳۸۵)، مقلد شيطان (۱۳۸۵)، پرونده‌ی هاوانا (۱۳۸۴)، شاهزاده‌ی ايرانی (۱۳۸۴)، زشت و زيبا (۱۳۷۷)، هفت سنگ (۱۳۷۶)، ماه و خورشيد (۱۳۷۴)، علی و غول جنگل (۱۳۶۹)، در مسير تندباد (۱۳۶۷)، روزهای انتظار (۱۳۶۵)، شير سنگی (۱۳۶۵)، ما ايستاده‌ايم (۱۳۶۳)، ماجراهای علاءالدين و چراغ جادو (۱۳۵۷)، سرخ‌پوست‌ها (۱۳۵۷)

مجموعه‌های تلویزیونی: هزاردستان (1358- 1366)، امام علی (1370- 1375)، هفت‌سنگ (۱۳۷۷)، آژانس دوستی (۱۳۷۸)، چهل سرباز (1386)، آهوی ماه نهم (۱۳۸۳)، مثل هیچ‌کس (۱۳۸۷)، پازل (1393)، زمین گرم (١٣٩٩)

طراح چهره‌پردازی (سینما): يحيی (۱۳۷۴)، ديدار (۱۳۷۳)، علی و غول جنگل (۱۳۶۹)، پرواز پنجم ژوئن (۱۳۶۸)، تا مرز ديدار (۱۳۶۸)، خارج از محدوده (۱۳۶۶)، دست‌نوشته‌ها (۱۳۶۵)، سمندر (۱۳۶۴)، هويت (۱۳۶۴)