افریقایی، ادبیات

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

اِفریقایی، ادبیات (African literature)
ادبیات افریقایی تا قرن ۲۰ بیشتر غیرمکتوب بود که در قالب ضرب‌المثل، روایات اسطوره‌ای، و شعر تأثیر خود را بر ادبیات جدید آن منطقه‌ حفظ کرده‌ است. در روایات منثور، قصه‌های عامیانه ـ که شخصیت‌های اصلی آ‌ن‌ها را غالباً جانوران تشکیل می‌دهند ـ از متداول‌ترین انواع ادبی محسوب می‌شوند؛ اسطوره‌ها و داستان‌های مذهبی زیادی نیز رواج ‌دارند که سرگذشت و جهان‌بینی گروه‌های خاص را در قالب افسانه بیان می‌کنند.

ادبیات غیرمکتوب. قالب‌های شعری غالباً با مشاغل یا کیش‌های خاصی ارتباط دارند، مثل ترانه‌های ایالا[۱]، که شکارچیان یوروبا[۲]یی می‌خوانند، یا آوازهای دسته‌جمعی ماهی‌گیران اِوِه[۳]ای. شعر مذهبی مشتمل است بر سرودهایی در نیایش خدایان و اشعار کنایی و رازورزانۀ فوق‌العاده نمادین؛ و اشعار آموزشی به زبان هوسا[۴]یی یا سواحلی[۵]، که گاهی تأثیر اسلام را نشان می‌دهند. در بیشتر زبان‌های افریقایی غم‌نامه، سوگ‌نامه، شعر عاشقانه، ترانۀ کودکان،‌ منظومۀ رزمی، و شعر ستایش‌آمیز (نظیر ستایش‌نامۀ افریقای جنوبی)، و هجونامه دیده می‌شوند. حماسه نوعاً از گونه‌های شعری متعلق به فرهنگ افریقایی نیست؛ با وجود این، حماسۀ مویندو[۶] مردم نیانگا[۷]ی بانتو[۸] زبان در جمهوری دموکراتیک کنگو (زئیر سابق)، که در آن شعر و نثر به‌هم آمیخته‌اند، گردآوری و منتشر شده است. نمایش سنّتی افریقا، که غالباً با شعایر و رویدادهای اجتماعی همراه است، بیشتر بر لال‌بازی، رقص، موسیقی، لباس، و صورتک تأکید دارد تا هنر شنیداری.

ادبیات مکتوب. در زبان‌های افریقایی بعضی از آثار ادبی سواحلی و هوسایی، با سمت و سوی مذهبی و تحت تأثیر ادبیات عرب، از قرن ۱۶ وجود داشته‌اند. نخستین آثار مکتوب به زبان‌های افریقای غربی و جنوبی با فعالیت مبلّغان مذهبی مسیحی در قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ همراهند. سرودهای نیایش و داستان‌های آموزشیِ هم‌سنگِ سلوک زائر[۹]، اثر بانیان[۱۰]، و طرد باورها و رسوم غیرمسیحی نیز خاصِ این دوره‌اند. رئیس فاگونوا[۱۱] (۱۹۱۰ـ۱۹۶۳) نویسندۀ بزرگ بومی‌زبان و رمان‌نویس یوروبایی است. مشهورترین رمان او در میان شش اثرش،شکارچی شجاع در جنگل چهارصد خدا[۱۲] (۱۹۳۸)، ماجراهای آکارا‌ـ ‌اُگون[۱۳]، پسر زنی جادوگر و مرد شکارچی سرشناسی را بازگو می‌کند.

شعر و نمایش‌نامه. بیشتر تألیفات زبان بومی به قالب نمایش یا شعر درآمده‌اند تا به قالب ادبیات داستانی. نمایش‌نامۀ اِوه‌ای پنجمین بارانداز[۱۴] (۱۹۳۷)، نوشتۀ کواسی فیاوو[۱۵] (۱۸۹۱ـ۱۹۶۹)، اکنون به اثری ماندگار تبدیل شده است. اُکوت پ بیتک[۱۶] (۱۹۳۱ـ۱۹۸۲)، اهل اوگاندا، شعر بلند طنزآمیز ترانۀ لاوینو[۱۷] (۱۹۶۶) را به زبان آچولی[۱۸] سرود.

ادبیات افریقایی به زبان‌های اروپایی. نویسندگان افریقایی‌تبار از رنسانس به بعد هر از گاه با انتشار آثاری به انگلیسی، فرانسوی، و پرتغالی در ادبیات اروپایی نقش داشته‌اند. برخی از این آثار اولیه عبارت‌اند از آثار خوان لاتینو[۱۹]ی افریقایی و نیز آثار فیلیس ویتلی[۲۰]، شاعر امریکایی سنگالی‌تبار قرن ۱۸. از میان آثار مهم متون کهن افریقایی، رمان تاریخی افریقای جنوبیِ پیش از عصر استعمار به ‌نام مهودی[۲۱] (نوشتۀ ۱۹۱۷، انتشارِ ۱۹۳۰)، اثر سول پلاتیه[۲۲] (۱۸۷۷ـ۱۹۳۲)، و نمایش‌نامه‌ها و اشعار دلومو[۲۳] (۱۹۰۵ـ۱۹۴۵) را می‌توان برشمرد، که مناظر و چشم‌اندازهای افریقا و دستاوردهای قهرمانانی نظیر شاکا، رهبر زولوها، را بازآفرینی می‌کنند. در نوشته‌های بعدی، شامل زندگی‌نامه‌های شخصی نظیر زندگی‌نامۀ خودنوشت اسکیا امفالِلِه[۲۴] (۱۹۱۹ـ )، بیشتر به مضامین محرومیت شهرنشینان و خشونت و ستم سیاسی، به‌ویژه در افریقای جنوبی، توجه شده است؛ و این امر به شعر دنیس بروتوسِ[۲۵] تبعیدی (۱۹۲۴ـ ) و رمان‌های آلکس لا گوما[۲۶] (۱۹۲۵ـ۱۹۸۵) شور و حال بخشیده است و از ویژگی‌های بارز آثار نگوگی و تیونگ‌او[۲۷]، نویسندۀ کنیایی، و سیپرین ایکونسی[۲۸] (۱۹۲۱ـ )، رمان‌نویس نیجریه‌ای، است.

ادبیات امریکاییان افریقایی‌تبار. بخش زیادی از نوشته‌های سیاه‌پوستان امریکایی، به ویژه در دهۀ ۱۹۲۰، به نوبۀ خود بر نویسندگان فرانسوی زبان اهل افریقا و کارائیب تأثیر گذاشت. مهم‌ترین آن‌ها عبارت بودند از دو بویس[۲۹]، نویسندۀ سیاه‌پوست امریکایی، که تابعیت غنا را پذیرفت؛ اِمه سِزِر[۳۰] (۱۹۱۳ـ )، شاعر مارتینیکی؛ و لئوپول سِنگور[۳۱]،‌ رئیس‌جمهوری سنگال. جُنگ شعر جدید سیاهان و ماداگاسکار[۳۲] (۱۹۴۸) ـ اثر سنگور، با پیشگفتار ژان پل سارتر[۳۳] ـ ‌از آثار ماندگار نهضت نگریتود و هم‌ردیف کودک سیاه[۳۴] (گینه‌ـ ‌بیسائو، ۱۹۵۳)، حسب حال گونۀ کامرا لِی[۳۵] (۱۹۲۸ـ۱۹۸۰)، محسوب می‌شود.

ادبیات افریقایی به انگلیسی. افریقایی‌هایی که به انگلیسی می‌نویسند عموماً نگریتود را، به‌منزلۀ آرمان‌گرایی غیرواقع‌بینانۀ گذشتۀ افریقا، کنار گذاشته‌اند، ازجمله رمان‌های پرطرفدار چینوا آچبه، مانند فروپاشی (۱۹۵۸) و خدنگ خدا (۱۹۶۴). ووله شویینکا[۳۶]، نویسندۀ نیجریه‌ای، نیز در نمایش‌نامه‌هایش می‌کوشد که به تجلیل گذشته بی‌اعتنا باشد. او در نمایش‌نامۀ جاده[۳۷] (۱۹۶۵)، متافیزیک و شعایر یوروبایی و مسیحی را درهم می‌تند.

نویسندگی به زبان پرتغالی. مبارزه برای استقلال آنگولا به پدیدآمدن اشعار انقلابی انجامید که از نومیدی و ستم‌دیدگی تهیدستان موزامبیکی می‌نویسند. نویسندگان مهم زن عبارت‌اند از بسی هد[۳۸] (۱۹۳۷ـ۱۹۸۶) و میریام تلالی[۳۹] (۱۹۳۳ـ )، هردو اهل افریقای جنوبی.

 


 1. ijala
 2. Yoruba
 3. Ewe
 4. Hausa
 5. Swahili
 6. Mwindo
 7. Nyanga
 8. Bantu
 9. Pilgrim’s Progress
 10. Bunyan
 11. Chief Fagunwa
 12. Ogboju ode ninu igbo irunmale/The Brave Hunter in the Forest of the Four Hundred Gods
 13. Akara-Ogun
 14. Toko Atolia/The Fifth Landing Stage
 15. Kwasi Fiawoo
 16. Okot p’Bitek
 17. Song of Lawino
 18. Acholi
 19. Juan Latino
 20. Phyllis Wheatley
 21. Mhudi
 22. Sol Plaatje
 23. Dhlomo
 24. Es’kia Mphahlele
 25. Dennis Brutus
 26. Alex La Guma
 27. Ngugi wa Thiong’o
 28. Cyprian Ekwensi
 29. Du Bois
 30. Aimé Césaire
 31. Léopold Senghor
 32. Anthologie de la nouvelle Poésie nègre et malgache
 33. Jean-Paul Sartre
 34. Enfant Noir/The Dark Child
 35. Camera Laye
 36. Wole Soyinka
 37. The Road
 38. Bessie Head
 39. Miriam Tlali