افلیا پرتو

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Revision as of 06:36, 5 January 2020 by Reza rouzbahani (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
افلیا پرتو
زادروز تهران 1 دی 1317ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل کارشناسی موزیکولوژی- هنرستان عالی موسیقی/ کارشناسی ارشد مدیریت امور فرهنگی موسیقی- دانشگاه فارابی  
شغل و تخصص اصلی نوازنده و مدرس پیانو
سبک سنتی- کلاسیک
گروه مقاله موسیقی
جوایز و افتخارات تقدیر در دوازدهمین جشن خانه موسیقی (1390)
افلیا پرتو
افلیا پرتو

اُفِلیا پرتو (تهران 1 دی 1317ش- )


نوازنده و مدرس ایرانی پیانو و سرپرست ارکستر بانوان. از سنین خردسالی او هنرمندان بزرگی چون حسین هنگ‌آفرین و موسی معروفی به خانه‌ی آنها رفت و آمد داشتند و با پدر خانواده که خود نوازنده‌ای غیر حرفه‌ای بود دوست بودند. در ۱۰ سالگی وارد هنرستان موسیقی ملی شد. در آن زمان که ریاست هنرستان با روح‌الله خالقی بود، اشخاصی چون نصرت‌الله گلپایگانی، هوشنگ ظریف، ارفع اطرایی و سیمین آقارضی هم‌دوره‌اش بودند و اساتید برجسته‌ای چون ابوالحسن صبا، حسین تهرانی، مهدی مفتاح، موسی معروفی و جواد معروفی در آنجا تدریس می‌کردند.

پرتو در سال 1336 به اخذ دیپلم كامل در رشته‌ی پیانو (از كلاس جواد معروفى)، در سال 1350 به دریافت لیسانس رشته‌ی موزیكولوژى (هردو از هنرستان موسیقی ملی) و در سال 1362 به دریافت فوق ‏لیسانس رشته‌ی امور فرهنگى در زمینه‌ی موسیقى (از دانشگاه فارابى) نائل شد. او پس از دریافت دیپلم، چون از هنرجویان ممتاز و شاگرد اول همان دوره بود بلافاصله در سمت هنرآموزى تمام‌وقت در هنرستان به كار مشغول شد و سال‌ها به تدریس دروس علمى و عملى موسیقى پرداخت. افلیا پرتو سال‌ها شاگرد جواد معروفی بوده و در سبک نوازندگی هم پیرو سبک معروفی است. او نخستین بانوی پیانیست ایرانی است که موسیقی ملی را با این ساز می‌نوازد. پرتو جز نوازندگی و تدریس، سال‌های طولانی در وزارت فرهنگ و هنر سابق، سرپرست ارکستر بانوان بوده است. ارکستر بزرگی مرکب از سازهای ایرانی و غربی که موسیقی ایرانی کار می‌کردند و پرتو خودش هم در آن پیانو می‌زده. او در سال 1359 بعد از چند دهه تدریس در هنرکده‌ی موسیقی ملی بازنشسته شد. کنسرت‌های پرتو با همراهی آواز خاطره پروانه و بعد از مرگ پروانه با افسانه ملک که ویژه‌ی بانوان برگزار می‌شده از دیگر فعالیت‌های او بوده است.

در دوازدهمین جشن خانه‌ی موسیقی (1390)، از افلیا پرتو و ۸ بانوی هنرمند موسیقی تقدیر شد. همچنین بهمن ۱۳۹۵ در مراسم نکوداشت «جواد معروفی» از وی قدردانی شده است.