امین زندگانی

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
امین زندگانی
زادروز تهران 5 شهریور ۱۳۵۱ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل فارغ‌التحصیل رشته‌ی ادبیات نمایشی - دانشگاه آزاد اسلامی
شغل و تخصص اصلی بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر
آثار گلوگاه شیطان (حمید بهمنی، ۱۳۸۹)؛ راه بهشت (مهدی صباغ‌زاده، ۱۳۹۰)؛ اختاپوس (سید جواد هاشمی،۱۳۹۰)؛ فصل فراموشی فریبا (عباس رافعی،۱۳۹۲)؛ شهابی از جنس نور (محمد رضا اسلاملو، ۱۳۹۲)؛ ۲۴ سپتامبر (مریم ابراهیم‌وند، ۱۳۹۴) و قرارمون پارک شهر (فلورا سام، ۱۳۹۵)
گروه مقاله سینما
خویشاوندان سرشناس سیاوش زندگانی (پدر) امید زندگانی (برادر) الیکا عبدالرزاقی (همسر)
جوایز و افتخارات جایز‌ه‌ی بهترین بازیگر مرد از چهاردهمین دوره‌ی جشنواره‌ی تئاتر فجر
امین زندگانی
امین زندگانی

امین زندگانی  (تهران 5 شهریور ۱۳۵۱ش- )

بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر و نوازنده‌ی ایرانی. زندگانی فارغ‌التحصیل رشته‌ی ادبیات نمایشی از دانشگاه آزاد اسلامی است. بازیگری را با بازی در نمایش‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرد. از جمله نمایش‌هایش می توان به خروسک پریشان، تابلوی آخر، سرخ سوزان، دو مرد و یک نیمکت و مرغ دریایی اشاره کرد. او همچنین به عنوان کارگردان، نمایش به من دروغ بگو را نیز به روی صحنه برده است.

زندگانی از سال ۱۳۷۴ با بازی در مجموعه‌ی وکلای جوان، بازیگری در تلویزیون را آغاز کرد. از مجموعه‌های مهمی که او در آنها بازی کرده است به سوی پیروزی (سیروس مقدممعصومیت از دست رفته (داوود میرباقریطلسم شدگان (داریوش فرهنگ) و مختارنامه (داود میرباقری) را می‌توان نام برد. او پس از بازی در فیلم شانزده میلیمتری خاطرات فرشته، از سال ۱۳۷۶ با بازی در فیلم زن شرقی  (امید لطفی) بازیگری سینما را به صورت حرفه‌ای آغاز کرده است. از بازی‌های به یادماندنی زندگانی در سینما نقش سلیمان نبی را در فیلم ملک سلیمان می‌توان ذکر کرد و در تلویزیون نقش مسلم بن عقیل را در مجموعه تلویزیونی مختارنامه.

او در سال ۱۳۷۴ برای بازی در نمایش سرخ سوزان (به کارگردانی چیستا یثربی) جایز‌ه‌ی  بهترین بازیگر مرد چهاردهمین دوره‌ی جشنواره‌ی تئاتر فجر را دریافت کرده و در سال ۱۳۸۰ دومین بازیگر منتخب مردم از بین سریال‌های پخش شده (در طول ۴ سال) از شبکه سوم سیما شده است. او فرزند سیاوش زندگانی (از اساتید شاخص نوازندگی ویولن و آهنگ‌ساز) و برادر کوچک امید زندگانی (گوینده، بازیگر سینما و تلویزیون و نوازنده) است. از کودکی به فراگیری نواختن فلوت پرداخته است و در سال‌های اخیر به عنوان یکی از خوانندگان گروه "هفت" نیز فعالیت دارد. مینا لاکانی همسر سابق زندگانی و الیکا عبدالرزاقی همسر فعلی اوست.

فهرست بازی‌های سینمایی: زن شرقی (رامبد لطفی، 1376)؛ بازیگر (محمدعلی سجادی، ۱۳۷۸)؛ آدمک‌ها (علی قویتن، ۱۳۸۲)؛ من و دبورا (سید ضیاءالدین دری، ۱۳۸۴)؛ ملک سلیمان (شهریار بحرانی، ۱۳۸۷)؛ خانواده ارنست (محسن دامادی، ۱۳۸۸)؛ گلوگاه شیطان (حمید بهمنی، ۱۳۸۹)؛ راه بهشت (مهدی صباغ‌زاده، ۱۳۹۰)؛ اختاپوس (سید جواد هاشمی،۱۳۹۰)؛ فصل فراموشی فریبا (عباس رافعی،۱۳۹۲)؛ شهابی از جنس نور (محمد رضا اسلاملو، ۱۳۹۲)؛ ۲۴ سپتامبر (مریم ابراهیم‌وند، ۱۳۹۴) و قرارمون پارک شهر (فلورا سام، ۱۳۹۵).