اولین دوره جشنواره فیلم فجر

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم دادا
پوستر فیلم دادا

اولین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر The first period of Fajr Film Festival


دوره‌ی اول جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم فجر. در بهمن سال ۱۳۶۱ به دبیری حسین وخشوری، توسط بنیاد سینمایی فارابی و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران برگزار گردید.

در این دوره بخش مسابقه فقط مختص سینمای آماتور بود و بخش سینمای حرفه‌ای به صورت غیر رقابتی برگزار شد. از فیلم‌های حرفه‌ای که در این دوره به نمایش درآمدند آثاری چون دادا (ایرج قادری- ۱۳۶۱)، مرگ یزدگرد (بهرام بیضایی- ۱۳۶۱)، خط قرمز (مسعود کیمیایی- ۱۳۶۰)، خونبارش (امیر قویدل- ۱۳۵۹)، حاجی واشنگتن (علی حاتمی- 1361) و اشباح (محمدرضا میرلوحی- 1360) را می‌توان نام برد.

داوران: محمد اعتصامی، رضا انصاریان، سیف‌الله داد، حمید دهقان‌پور، محمد علیان و ناصر عبدالهی

در این جشنواره هیچ اثری شایسته‌ی دریافت جایزه‌ی بهترین فیلم شناخته نشد. به نقل از کتاب فرهنگ بازیگران سینمای ایران: «به گفته‌ی سرپرست کمیته‌ی گزینش فیلم‌ها از آنجا که جشنواره نتوانسته است از میان فیلم‌های 35 میلی‌متری فیلمی را به عنوان الگو انتخاب کند، به همین دلیل به هیچ یک از فیلم‌ها و عوامل آنها جایزه‌ای داده نشد.»

جشنواره‌ی اول جز بخش رقابتی سینمای آماتوری و بخش رقابتی، 6 بخش جنبی را نیز شامل می‌شده است: چشم‌انداز سینمای کوبا، سینمای ایتالیا از نئورئالیسم تا امروز، سرخ‌پوستان و سیاه‌پوستان در سینما، سینمای کودکان و نوجوانان، سینمای ایران پس از انقلاب اسلامی و نمایش‌های ویژه.

از نکات قابل ذکر این دوره این که از میان آثار اکران شده در جشنواره، فیلم اشباح نخستین اثر نمایش داده شده در فجر بوده؛ فیلم‌های مرگ یزدگرد و خط قرمز برای همیشه توقیف شدند و فیلم علی حاتمی هم بعد از 16 سال اجازه‌ی اکران یافت.