ایستاده در غبار (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Standing in the Dust

اولین فیلم بلند سینمایی به کارگردانی محمدحسین مهدویان، محصول سال 1395ش. مهدویان به عنوان نویسنده و کارگردان در این اثر در گونۀ مستند- جنگی (با بازی هادی حجازی‌فر) به زندگی احمد متوسلیان از دوران کودکی تا سال‌های حضور در جنگ ایران و عراق و نهایتاً ناپدید شدنش می‌پردازد. ایستاده در غبار نخستین بار با حضور در بخش‌های نگاه نو و مسابقۀ سینمای ایران سی و چهارمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر و به صورت گسترده از ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ در سینماهای ایران به نمایش درآمد. این فیلم در جشنوارۀ فیلم فجر در 8 رشته (از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه) نامزد دریافت جایزه بود و نهایتاً سه سیمرغ بلورین از این دوره دریافت کرد. مهدویان نسخه‌ای سریالی، برگرفته از نسخۀ سینمایی این فیلم، با همین عنوان ساخته که در تیرماه ۱۳۹۶ در شش قسمت از شبکۀ یک سیما پخش شده است.


خلاصۀ داستان

احمد که عصیان نوجوانی‌اش را در سکوت گذرانده، فرمانده لشکری می‌شود که باید در دروازه‌های خرمشهر با دشمن یجنگند. اما سرنوشت او فرسنگ‌ها دور از مرز ایران رقم می‌خورد. فیلم در واقع یک مستند بازسازی شده است بر اساس حادثه‌ای که در زمان جنگ اتفاق افتاده است.


برخی از جوایز

سیمرغ بلورین بهترین فیلم، سیمرغ بلورین بهترین طراح صحنه و لباس (محمدرضا شجاعی) و سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژۀ میدانی از بخش سودای سیمرغ سی و چهارمین دوره‌ جشنواره فیلم فجر؛ جایزۀ ویژۀ هیأت داوران بهترین کارگردانی از بخش نگاه نو سی و چهارمین دوره‌ جشنواره فیلم فجر؛ تندیس زرین بهترین فیلم، بهترین چهره‌پردازی و بهترین جلوه‌های ویژۀ میدانی از هجدهمین دورۀ جشن خانه سینما (1395)


برخی از عوامل تولید و بازیگران

کارگردان: محمدحسین مهدویان

نویسنده: محمدحسین مهدویان

تهیه‌کننده: حبیب والی‌نژاد

تدوینگر: سجاد پهلوان‌زاده

طراح صحنه و لباس: بهزاد جعفری

صداگذاری و ترکیب صدا: مهرشاد ملکوتی

طراح چهره‌پردازی: شهرام خلج

جلوه‌های ویژه: ایمان کرمیان

بازیگران: هادی حجازی‌فر، امیرحسین هاشمی، سوده ازقندی، فرهاد فداکار، عماد محمدی