بازگشته (2015)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

بازگشته (The Revenant)

فیلم سینمایی در گونه‌های درام، وسترن و حماسی به کارگردانی الخاندرو گونزالس ایناریتو[۱]. فیلمنامۀ این فیلم توسط مارک اسمیت[۲] و ایناریتو بر اساس رمانی (با همین عنوان) از مایکل پانک[۳] به رشتۀ تحریر درآمده است. این فیلم دو ساعت و سی و شش دقیقه‌­ای محصول سال 2015 کشور امریکاست. نقش شخصیت اصلی فیلم را لئوناردو دی کاپریو بازی کرده که برای این کار پس از 5 بار نامزدی، موفق به دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شد.


خلاصۀ داستان

بازگشته داستان شکارچی ماهری به نام هیو گلاس[۴] را روایت می‌­کند که در سرزمین سرخ‌پوستان برای یک تاجر پوست کار می­‌کند. در جریان یک درگیری بین گروه شکارچیان و سرخ‌پوستان اکثر افراد گروه کشته شده و گلاس باقی‌ماندۀ گروه را رهبری می‌­کند تا به منطقۀ امن برگردند. در راه بازگشت خرس به گلاس حمله کرده و او را به شدت زخمی می‌­کند. افراد گروه تصمیم می­‌گیرند منتظر بمانند تا او خوب شود و راه بیفتند یا که بمیرد و خاکش کنند. ولی یکی از آنها به نام فیتزجرالد[۵] برای جلوگیری از اتلاف وقت و انتقام شخصی، خود پیش گلاس و پسرش می‌ماند و  باقی گروه را به ادامۀ مسیر وامی‌دارد، تا گلاس را به قتل برساند. در نهایت سر رسیدن پسر گلاس مانع از انجام نقشۀ وی می­‌شود. فیتزجرالد در صحنه‌ای دیگر پسر گلاس را می‌کشد و خود او را که نیمه‌جان است رها می‌کند و به سمت باقی دوستانشان ره‌سپار می‌شود. گلاس زنده مانده و برای گرفتن انتقام به دنبال ردی از او می­‌رود.


برخی از جوایز و افتخارات

بازگشته در هشتاد و هشتمین دورۀ جوایز اسکار در دوازده رشته (شامل بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول و مکمل مرد، بهترین کارگردانی، فیلمبرداری، گریم، تدوین و میکس صدا، طراحی لباس، تدوین، جلوه‌های ویژه و طراحی تولید) نامزد دریافت جایزه بود و در نهایت سه جایزۀ بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین کارگردانی و فیلمبرداری را به خود اختصاص داد. در مراسم آکادمی فیلم بریتانیا نیز بازگشته خوش درخشید و جوایز بهترین کارگردانی، بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین فیلمبرداری و بهترین صدابرداری را به خود اختصاص داد و در رشته‌های بهترین موسیقی، تدوین و چهره‌پردازی نیز نامزد شد. این فیلم همچنین جوایز گلدن گلوب را برای بهترین فیلم درام، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول مرد دریافت کرده است.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: آرنون میلچن[۶]، مری پرنت[۷]، استیو گولین[۸]، کیث ردمون[۹] و الخاندرو گونزالس ایناریتو

مدیر فیلمبرداری: امانوئل لوبزکی[۱۰]

آهنگسازان: ریوئیچی ساکاموتو[۱۱] و آلوا نوتو[۱۲]

تدوینگر: استفن میریون[۱۳]

طراح صحنه: همیش پردی[۱۴]

طراح لباس: جکوئلین وست[۱۵]

بازیگران: لئوناردو دی کاپریو، تام هاردی[۱۶]، ویل پولتر[۱۷]، پال اندرسون[۱۸]، جاشوآ برگ[۱۹]، فارست گودلاک[۲۰]، دومهنال گلیسون[۲۱]، دوین هاوارد[۲۲]
 1. Alejandro Gonzalez Inarritu
 2. Mark Smith
 3. Michael Punke
 4. Hugh Glass
 5. Fitzgerald
 6. Arnon Milchan
 7. Mary Parent
 8. Steve Golin
 9. Keith Redmon
 10. Emmanuel Lubezki
 11. Ryuichi Sakamoto
 12. Alva Noto
 13. Stephan Mirrone
 14. Hamish Purdy
 15. Jacqueline West
 16. Tom Hardy
 17. Will Poulter
 18. Paul Anderson
 19. Joshua Burge
 20. Forest Goodluck
 21. Domhnall Gleeson
 22. Duane Howard