بایسیکل‌ران (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Revision as of 06:46, 28 August 2023 by Reza rouzbahani (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
پوستر فیلم
پوستر فیلم

The Cyclist

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی محسن مخملباف، تولید سال 1364. بای‌سیکل‌ران سه سال پس از تولیدش به همراه فیلم دیگری از مخملباف با عنوان عروسی خوبان ضمن نمایش گسترده در سینماهای ایران، در بخش مسابقۀ سینمای ایران هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر شرکت داده شد. این فیلم در جشنوارۀ فیلم فجر در 9 رشته نامزد دریافت جایزه بود و نهایتاً 4 سیمرغ فجر (از جمله بهترین کارگردانی) را از آن خود کرد. مخملباف جز کارگردانی و نویسندگی بای‌سیکل‌ران، تدوین و طراحی صحنۀ فیلم را نیز خود انجام داده است.

این فیلم که پس از 4 فیلمِ بی‌کیفیت و آماتوری (از لحاظ سینمایی)، شروع دورۀ دوم فیلمسازی مخملباف، با نگاهی اجتماعی- فلسفی به آدم‌های جامعه است، پیروزی روح انسان در مقابله با فلاکت را نشان می‌دهد. مخملباف از عنصر تکرار برای ایجاد نوعی احساس زندگی در فیلم خود استفاده می‌کند. تکرار رکاب زدن‌های «نسیم» در یک دایره باعث می‌شود که مخاطب به نیاز‌های روزمرۀ کسانی که دوستشان دارد فکر کند.

زمان فیلم: 82  دقیقه


خلاصۀ داستان

همسر نسیم در بیمارستان بستری است و نیاز به عملی دارد كه هزینۀ آن سنگین است. نسیم به پیشنهاد دوره‌گردی می‌پذیرد یک هفته سوار بر دوچرخه ركاب بزند و عده‌ای تماشاچی را به دور خود گرد آورد. دلال‌های بزرگ شهر كه بر سر برد و باخت نسیم شرط بسته‌اند، ‌برگزاری مسابقۀ او را ترتیب می‌دهند، تا در ازای آن هزینۀ درمان همسرش را تأمین كنند. وقتی مسابقه به پایان می‌رسد، مرد دوره‌گرد با زنی كولی محل مسابقه را ترک می‌كند و نسیم، در محاصرۀ خبرنگاران خارجی،‌ همچنان ركاب می‌زند.


برخی از جوایز و افتخارات

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی، سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه، سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن (مجید انتظامی) و سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه (محسن مخملباف) از هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر؛ جایزۀ بهترین فیلم جشنوارۀ ریمینی[۱] (1989)؛ جایزۀ بهترین فیلم جشنوارۀ بین‌المللی فیلم هاوایی[۲] (1991)؛ مدال طلای شهر جیفونی برای بهترین فیلم از دوره بیستم جشنوارۀ بین‌المللی فیلم جیفونی[۳] (1369)؛ حضور در جشنواره‌های بین‌المللی فیلم مدرس، سیدنی، سن سباستین، سائوپائولو، بروکسل، پزارو، لاروشل و لندن


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: محسن مخملباف

تهیه­‌کننده: امور سینمایی بنیاد مستضعفان و جانبازان

مدیر تولید: صادق جلالی

تدوینگر: محسن مخملباف

مدیر فیلم­برداری: علیرضا زرین‌دست

طراح صحنه: محسن مخملباف

طراح چهره‌­پردازی: عبدالله اسکندری

آهنگساز: مجید انتظامی

گروه صدا: فرهاد ارجمندی، حسین حسینی فشمی، حسن فرحبخش، فخرالدین صید و كامران سلیمانی

بازیگران: محرم زینال‌زاده؛ اسماعیل سلطانیان؛ حسین حجار؛ مهشید افشارزاده؛ فیروز كیانی؛ محمدرضا ملكی؛ سمیرا مخملباف


  1. Rimini
  2. Hawaii International Film Festival
  3. Giffoni Film Festival