بشیریه، حسین (همدان ۱۳۳۲ش) .

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی


بَشیریه، حسین (همدان ۱۳۳۲ش - )

حسین بشیریه
زادروز همدان ۱۳۳۲ش
محل زندگی امریکا
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل دکتریِ تئوری سیاسی- دانشگاه لیورپول
شغل و تخصص اصلی مدرس، پژوهشگر و مترجم علوم سیاسی و جامعه‌شناسی
آثار جامعه‌شناسی سیاسی: نقش نیروهای اجتماعی در زندگی سیاسی؛ تاریخ اندیشه‌های سیاسی
گروه مقاله علوم سیاسی
حسین بشیریه

مدرس، پژوهشگر و مترجم ایرانی در زمینه‌های علوم سیاسی و جامعه‌شناسی. در رشتۀ علوم سیاسی از دانشگاه تهران مدرک کارشناسی دریافت کرد. سپس برای ادامه‌ تحصیل به انگلستان رفت و در ۱۹۷۹م در رشته رفتارشناسی سیاسی از دانشگاه اسکس انگلستان مردک فوق لیسانس و در ۱۹۸۲ در رشتۀ تئوری سیاسی از دانشگاه لیورپول دانشنامۀ دکتری دریافت کرد و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران شد. در فاصلۀ سال‌های 1361 تا 1387ش در دانشگاه تهران تدریس می‌کرد و پس از اخراج از این دانشگاه به امریکا مهاجرت کرد و از همان سال در دانشگاه سیراکوز نیویورک تدریس می‌کند. بشیریه از نظریه‌پردازان حوزۀ فلسفه سیاسی ایران است.

برخی از تألیفات او عبارتند از: جامعه‌شناسی سیاسی: نقش نیروهای اجتماعی در زندگی سیاسی؛ تاریخ اندیشه‌های سیاسی در قرن بیستم: جلد اول: اندیشه‌های مارکسیستی؛ دولت و جامعه مدنی: گفتمان‌های جامعه‌شناسی سیاسی؛ تاریخ اندیشه‌های سیاسی در قرن بیستم و جلد دوم: لیبرالیسم و محافظه‌کاری؛ جامعه مدنی و توسعه سیاسی در ایران: گفتارهایی در جامعه‌شناسی سیاسی؛ دیباچه‌ای بر جامعه‌شناسی سیاسی ایران: دورۀ جمهوری اسلامی.

از ترجمه‌های اوست: ریشه‌های اجتماعی دیکتاتوری و دموکراسی؛ نظریه‌های دولت: یورگن هابر ماس: نقد در حوزه عمومی؛ میشل فوکو: فراسوی ساختگرایی و هرمنیوتیک؛ لویاتان، اثر مشهور توماس هابز.