بلوچ (فیلم 1351)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
بهروز وثوقی در صحنه‌ای از فیلم
بهروز وثوقی در صحنه‌ای از فیلم

Baloch (movie)

فیلم بلند سینمایی به نویسندگی و کارگردانی مسعود کیمیایی، تولید سال 1351ش. بلوچ را در کنار فیلم‌هایی چون قیصر، خاک، داش آکل، گوزن‌ها، خط قرمز، دندان مار، سرب و جرم از مهم‌ترین آثار کیمیایی می‌دانند. نقش اصلی فیلم را بهروز وثوقی بازی کرده و فیلمبرداری‌اش به عهدۀ نعمت حقیقی بوده است. کیمیایی در بلوچ در بطن درام که با مسائلی چون تجاوز و انتقام در تلاطم و حرکت است، نقدی بر ناکارآمدی نهادهای امنیتی و قضایی جامعۀ دورۀ پهلوی دارد و نیز در آن، تقابلِ نظامِ به فساد و تباهی آلودۀ مدرنیته (زندگی شهری) با نظام پایبندِ اخلاقیاتِ جوامع سنتی ایران (روستانشینان) را به نمایش درآورده است.

زمان فیلم: 102 دقیقه


خلاصۀ داستان

دو گروه قاچاقچی سکه‌های عتیقه، در زاهدان به جان هم می‌افتند و یک گروه اعضای گروه دیگر را از پا درمی‌آورد و دو تن از آنها پس از تجاوز به لیلا، همسر مردی به نام بلوچ، به سمت پایتخت حرکت می‌کنند. بلوچ با قاچاقچی‌ها درگیر می‌شود و به اتهام قتل قاچاقچی‌هایی که به دست گروه دیگر کشته شده‌اند به زندان می‌افتد. بلوچ پس از دوازده سال از زندان آزاد می‌شود و رد قاچاقچی‌هایی را که به همسرش تجاوز کرده‌اند می‌یابد. او عبدالله، یکی از قاچاقچی‌ها را در مغازه‌اش به قتل می‌رساند. اما قبل از پیدا کردن امیر، سرکردۀ قاچاقچی‌ها با زنی به نام فرنگیس آشنا می‌شود که سعی دارد بلوچ را از فکر کشتن امیر منصرف کند. بلوچ به رابطۀ امیر و فرنگیس پی می‌برد و امیر را به قتل می‌رساند، سپس همسرش را در خانه‌ای عمومی می‌یابد و همراه او به زادگاهش، که روستایی ویران‌شده و متروک است، بازمی‌گردد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: مسعود كیمیایی

تهیه‌­کننده: مهدی میثاقه

مدیر فیلم­برداری: نعمت حقیقی

تدوینگران: مسعود کیمیایی و حسین حامی      

طراح چهره‌پردازی: ایرج صفدری

آهنگساز: اسفندیار منفردزاده

گروه صدا: روبیک منصوری، واروژ، رضا قویدل، حسین حامی، ایرج گل‌افشان

بازیگران: بهروز وثوقی؛ ایرن؛ منوچهر فرید؛ جلال پیشواییان؛ امرالله صابری؛ احمد هاشمی؛ خسرو گلستانی؛ عبدالله غیابی؛ مهدی میرزادگی؛ نظام‌الدین شفایی؛ پروین دولتشاهی؛ چنگیز وثوقی