بیگانه بیا (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Revision as of 07:51, 28 August 2023 by Reza rouzbahani (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
مسعود کیمیایی
مسعود کیمیایی

come alien (movie)

اولین فیلم بلند سینمایی مسعود کیمیایی در مقام کارگردان، تولید سال 1347ش. فیلمنامۀ بیگانه بیا را خود کیمیایی نوشته و نقش اول فیلم را بهروز وثوقی بازی کرده است. این فیلم خلاف آثار بعدی کیمیایی (خاصه قیصر و بلوچ که رکورددار فروش در زمان خودشان بوده‌اند) کار موفقی نبوده است. شروع فعالیت سینمایی فرامرز قریبیان بازی در این فیلم بوده است.

بيگانه بيا اثری کاملاً متفاوت از تمام جهانی است كه کیمیایی پس از قيصر پديد آورد. فيلمی كه برخلاف باقی آثار كيميايی راوی‌اش زن است و قهرمانش متأثر از آثار امریکایی شدیداً غربی است. برخلاف سنت ديالوگ‌نويسی كیميايی، در این فیلم چندان ديالوگی شنيده نمی‌شود. فرنگيس با بازی مارينا متر، مدام چون شهرزاد قصه‌گو، نقل دو برادر می‌گويد. او چون شاعره‌ای پريشان‌حال از احوال درونی خويش سخن می‌گويد. زن به شكل قابل ‌تأملی نترس است و چندان در قيد و بند سنت نيست. او وابستگی خاصی به مردهای فيلم ندارد. با وجود چنين زنی ديگر خبری از آن لحن و گويش جنوب‌ شهری كيميايی نيست. از طرفی دیگر بیگانه بیا برعکس زبان پركنايۀ آثار دیگر كيميايی ادبياتی ساده دارد. در آن خبری از استعاره و مجازهای مرسوم كيميايی نيست و همه‌چیز با صراحت بيان می‌شود.

زمان فیلم: 90 دقیقه


خلاصۀ داستان

مرد جوانی بی‌توجه به وضعیت دختری كه از رابطه با او فرزندی دارد، برای ادامۀ تحصیل به خارج سفر می‌كند. دختر، ناامید، دست به انتحار می‌زند. اما جوان دیگری او را نجات می‌دهد و بعد نیز با او ازدواج می‌كند. به زودی مرد اول از سفر خارج برمی‌گردد و چون خود را به‌شدت تنها و بیگانه می‌بیند، به‌خاطر سعادت آنها این بار اوست كه دست به انتحار می‌زند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: مسعود كیمیایی

تهیه­‌کنندگان: مصطفی اخوان و مرتضی اخوان (استودیو مولن روژ)

مدیر فیلم­برداری: مصطفی عالمیان

بازیگران: بهروز وثوقی؛ فرخ ساجدی؛ مارینا متر؛ فرامرز قریبیان؛ جلال پیشواییان   
منابع